Windows Server 2012 R2 Additional Domain Controller Kurulumu

Bir önceki yazımızda Forest içerisinde yer alan ilk domain controllerımızı kurmuştuk. (Windows Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu isimli makalemize buradan ulaşabilirsiniz) Var olan DC sunucusunu yedeklemek ve görev dağılımı yapabilmek için ihtiyaç duyduğumuz Additional Domain Controller sunucumuzu aşağıdaki adımları takip ederek kurabilirsiniz.

 1. Server Manager-Dashboard ekranından yada  Manage Menüsü içerisinde yer alan  “Add Roles and Features” seçeneğine tıklıyoruz ve Rol ekleme sihabazına geliyoruz.
  Active-Directory-Kurulumu (1)
 2.  “Active Directory Domain Services” seçeneği ile ilerliyoruz.
  adc-kurulumu (1)
 3. Karşımıza bu rol için gerekli olan bileşenlerin penceresi gelecektir. “Add Features” butonuna tıklayarak yüklenmesini onaylıyoruz.
  adc-kurulumu (2)
 4. Üçüncü adımda yüklenmesini onayladığımız bileşenleri bu pencerede seçilmiş olarak görebiliriz. Bu yüzden Next ile ilerliyoruz.adc-kurulumu (3)
 5. Active Directory Servisi ile ilgili bilgilendirme penceresini Next ile geçiyoruz.adc-kurulumu (4)
 6.  Kurulum aşamasında sunucunun yeniden başlatma gereksinimlerinde otomatik yeniden başlamasını istiyorsak “Restart the destination server automatically if required” seçeneğini aktif ediyoruz ve Install butonu ile ilerliyoruz.adc-kurulumu (7)
 7. Bileşenlerin yükleme işlemi bittiğinde sunucuyu Domain Controller rolüne yükseltmek için “Promote this server Domain Controller” seçeneğini seçiyoruz.adc-kurulumu (6)
 8.  “Add a new domain to an existing domain” seçeneği ile ilerliyoruz. Domain pencerisine mevcut domainimizin ismini giriyoruz. Eğer daha önceden domaine alınmış olan bir sunucuyu ADC yapıyorsak Select menüsünü butonu yardımıyla domaini seçebiliriz. Enterprise Admins veya Domain Admins gruplarına üye olan bir kullanıcı hesabını credentials bölümüne griyoruz.adc-kurulumu (7)
 9.  DNS ve GC seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Her hangi bir felaket anında gerekli olacak Directory Service Restore Mode şifresini belirliyoruz ve Next ile ilerliyoruz.adc-kurulumu (8)
 10. DNS delegation bulunamadığına dair uyarı mesajını şuan için güvenle yok sayıp Next ile devam ediyoruz.adc-kurulumu (9)
 11. Kurulum aşamasında oluşturulacak Active Directory Database ve Global Catalog bilgilerinin hangi sunucudan alınacağı istersek manuel olarak Replicate From hanesinden seçebiliriz. Install From Media hanesini aktif ederek, bu bilgileri system state yedek dosyasından da alabiliriz.adc-kurulumu (10)
 12.  Active Directory Database ve Log dosyalarının konumunu belirliyor ve NEXT ile devam ediyoruz.adc-kurulumu (11)
 13. Yapmış olduğumuz ayarları gözden geçiriyoruz. Aynı ayarlar ile başka bir DC kurulumu yapılacak ise hazır powershell scriptini View Script butonu ile elde edebilirsiniz.adc-kurulumu (12)
 14. Bütün gereksinimler karşılanmış olduğunda “All prerequisities checks passed successfully” ibaresi görünecek ve Install butonu aktif olacaktır.adc-kurulumu (13)
 15. Kurulumun bitmesini sabırla bekliyoruz ve bitiminde sunucu yeniden başlatılarak Directory Servisleri ve replikasyon durumunu gözlemliyoruz.adc-kurulumu (14)

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir