SHAREPOINT CSS WAS IGNORED DUE TO MIME TYPE MISMATCH HATASI

CSS was ignored due to MIME type mismatch hatası Sharepoint sayfanızda HIVE (15) altında olmayan, özelleştirilmiş CSS dosyalarınızın, Masterpage üzerinde linkleri düzgün olarak verilmiş olsa bile, etkin olmamasına sebep olmaktadır.

Örneğin branding yapılmış bir top navigation bar için uyarladığınız CSS etkin olmayacağından dolayı, varsayılan olarak gelen hali ile görünür olacaktır.

Hatanın giderilmesi için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir. Sunucuda Başlat – Server Manager a tıklıyoruz.

İlgili özelliğin zaten yüklü olduğu ve yeniden yüklenmesi varsayımıyla önce “Manage – Remove Roles and Features” a tıklıyoruz.

Gelen ekranı Next ile geçiyoruz.

Next ile geçiyoruz.

Web Server (IIS) altında Web Server – Common http Features – Static Content eğer tikli değilse aşağıdaki adımları yapmadan Cancel ile çıkıp bu özelliği aşağıda kaldırılma işlemi bittikten sonra tekrar yüklenmesi kısmındaki gibi eklenmesi gerekmektedir. Tikli olduğu varsayılarak tiki kaldırıyoruz. Aynı şekilde Management Tools – IIS 6 Management Compability – IIS 6  Metabase Compability ve IIS 6  WMI Compability tikleri kaldırılmalıdır (IIS 6  Metabase Compability tik kaldırılınca gelen pencereden otomatik kaldırılacak features ları kaldırması için OK tuşuna basınız.) Next ile devam ediyoruz.

Next ile ilerliyoruz.

Remove a tıklıyoruz

İşlem tamamlandığında sunucuyu Restart ediyoruz.

Sunucu açıldıktan sonra ilk adımdaki gibi Server Manager açılıp Manage – Add Roles and Features a tıklıyoruz.

Next ile ilerliyoruz.

Next ile ilerliyoruz.

Next ile ilerliyoruz.

Yukarıda tikleri kaldırılmış olan Web Server (IIS) altında Web Server – Common http Features – Static Content tikliyoruz. Aynı şekilde Management Tools – IIS 6 Management Compability – IIS 6  Metabase Compability ve IIS 6  WMI Compability tiklenecek (IIS 6  Metabase Compability tik kaldırılınca gelen pencereden otomatik yüklenen features ları yüklemesi için OK tuşuna basınız.) Next ile devam ediyoruz.

Next ile ilerliyoruz.

Restart seçeneğini tikleyip Install ile devam ediyoruz.

İşlemin ardından pencereyi kapatıyoruz.

Arama çubuğuna cmd yazıp Command Prompt sağ tık Run As Admin tıklıyoruz.

Yes tıklıyoruz.

iisreset komutunu çalıştırıyoruz.

Arama çubuğuna regedit yazıp Registry Editor sağ tık Run As Admin tıklıyoruz.

Yes ile ilerliyoruz.

HKEY_CLASSES_ROOT altında .css tıklanıp, sağ tarafta Content Type anahtarının text/css olduğu görülür değil ise düzeltilir.

Bu aşamada CSS hatası giderilmiş olmalıdır. Sayfayı açıp kontrol ediniz.

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir