Windows Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu

Active Directory Tasarımı konulu makalemizdeki yer alan gereksinimler bölümünü karşıladıktan sonra Active Directory kurulumuna geçebiliriz.

1. Server Manager-Dashboard ekranından yada Manage Menüsü içerisinde yer alan “Add Roles and Features” seçeneğine tıklıyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (1)

2. Bizi karşılayan bilgilendirme penceresi, ileriki adımlar için Administrator haklarına sahip kullanıcıya, Statik IP yapılandırılmasına ve Windows Updatelerin yapılmış olması gerektiği bizlere yeniden hatırlatıyor. Next ile ilerliyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (2)

3. “Role-based or Feature-based” seçeneği ile ilerliyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (3)

4. Server 2012 ile tanışmış olduğumuz Server Pool seçeneğinden kurulum yapmak istediğimiz sunucuyu seçiyoruz ve Next ile ilerliyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (4)

5. “Active Directory Domain Services” seçeneği ile ilerliyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (5)

6. Karşımıza bu rol için gerekli olan bileşenlerin penceresi gelecektir. “Add Features” butonuna tıklayarak yüklenmesini onaylıyoruz.

Active-Directory-Kurulumu (6)

7. Altıncı adımda yüklenmesini onayladığımız bileşenleri bu pencerede seçilmiş olarak görebiliriz. Bu yüzden Next ile ilerliyoruz.

Active-Directory-Kurulumu (7)

8. Active Directory Servisi ile ilgili bilgilendirme penceresini Next ile geçiyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (8)

9. İlk sekiz adımda gerçekleştirmiş olduğumuz işlemlerin kısa bir özetini bu pencerede bulabiliriz. Kurulum aşamasında sunucunun yeniden başlatma gereksinimlerinde otomatik yeniden başlamasını istiyorsak “Restart the destination server automatically if required” seçeneğini aktif ediyoruz ve Install butonu ile ilerliyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (9)

10. Bileşenlerin yükleme işlemi bittiğinde sunucuyu Domain Controller rolüne yükseltmek için “Promote this server Domain Controller” seçeneğini seçiyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (10)

Aynı seçeneği Server Manager menüsünde de bulabiliriz.
Active-Directory-Kurulumu (11)

11. “Add a New Forest” seçeneği seçiyoruz ve domanimizin ismini yazarak devam ediyoruz. Eğer var olan bir forest içerisinde yeni bir DC kurulumu gerçekleştiriyorsak “Add a new domain to an existing domain” seçeneği ile ilerlemeliydik.
Active-Directory-Kurulumu (12)

12. Forest Functiona Leveli seçiyoruz. DNS rolü Active Directory için gerekli olduğundan seçeneği aktif hale getiriyoruz. Her hangi bir felaket anında gerekli olacak Directory Service Restore Mode şifresini belirliyoruz ve Next ile ilerliyoruz.

Active-Directory-Kurulumu (13)
13. DNS delegation bulunamadığına dair uyarı mesajını şuan için güvenle yok sayıp Next ile devam ediyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (14)

14. On beş karekteri geçmeyecek şekilde NETBIOS ismi belirliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (15)

15. Active Directory Database ve Log dosyalarının konumunu belirliyor ve NEXT ile devam ediyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (16)

16. Yapmış olduğumuz ayarları gözden geçiriyoruz. Aynı ayarlar ile başka bir DC kurulumu yapılacak ise hazır powershell scriptini View Script butonu ile elde edebilirsiniz.
Active-Directory-Kurulumu (17)

17. Bütün gereksinimler karşılanmış olduğunda “All prerequisities checks passed successfully” ibaresi görünecek Install butonu aktif olacaktır.

Active-Directory-Kurulumu (18)

18. Kurulumun bitmesini sabırla bekliyoruz ve bitiminde sunucu yeniden başlatılarak Directory Servisleri kontrol ediyoruz.
Active-Directory-Kurulumu (19)NOT : Kurulum aşamasında bir şey umarım dikkatinizi çekmiştir. DCPROMO değilmi, evet Server 2012 sürümü ile birlikte yıllarca kullanmış olduğumuz DCPROMO komutunu artık rafa kaldırdık. Ancak katılımsız kurulum yapmak istediğimizde halen DCPROMO kullanabiliriz.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

1 thought on “Windows Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir