Cisco Nexus 1000v Kurulum Gereksinimleri

Her kurulum öncesi hazırlık gibi Nexus 1000v kurulumu içinde öncelikle aşağıdaki temel gereksinimleri karşılamamız gerekmektedir.

  1. VMware Vsphere Altyapısı

 Nexus 1000v kurulum için Vcenter ürününe ihtiyaç duymaktadır. Her ne kadar bir Esxi host kurulum için yeterli olsada,  HA için tavsiye edilen en az iki adet Esxi host olmasıdır. Desteklenen sürümler ise aşağıdaki tablodaki gibidir.

02

* Belirtilen kriterler, bu yazı dizisini hazırlarken en güncel versiyon olan “Nexus1000v.5.2.1.SV3.1” sürümü için geçerlidir. Sürekli güncel olan listeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

  1. Üç Adet VLAN

Nexus 1000v, Yönetim, Kontrol ve Network Trafiği için, standart switch üzerinde oluşturulmuş üç adet Vlan’ a ihtiyaç duymaktadır. Bu vlan isimleri Management, Control ve Packet ‘tir. Kurulum için ben aşağıdaki Vlanları oluşturdum.

VLAN

VLAN ADI 802.1q Etiketi
Packet NX_Packet 200
Control NX_Control 201
Management NX_Management 1

03

Lab ortamları için tek bir Vlan ile de kurulum gerçekleştirilebilir. Tavsiye edilen ise kesinlikle bütün networklerden bağımsız VLAN lar olmasıdır.

  1. Cisco Nexus 1000V Kurulum Dosyası

Nexus 1000v kurulum dosyalarını Cisco yada Vmware web sayfalarından indirebilirsiniz.  Cisco için burayı tıklayabilirsiniz.

01

Yukarıdaki gereksinimleri tamamladıysanız bir sonraki aşama olan VEM kurulumuna geçebilirsiniz.

 

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

1 thought on “Cisco Nexus 1000v Kurulum Gereksinimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir