Cisco Nexus 1000v Bileşenleri

Cisco Nexus 1000v serisi switchler, Virtual Ethernet Module (VEM) ve Virtual Supervisor Module (VSM) bileşenlerinden oluşmaktadırlar.

nexus-component (1)

Virtual Ethernet Module (VEM)

VEM, VMware Esxi çekirdeğine yerleşerek var olan VMware Virtual Switch (vSwitch) görevlerini yerine getirir. Hypervisor katmanında meydana gelen bu değişiklik sayesinde, Nexus 1000v, Esxi üzerinde oluşan Vmotion yada DRS gibi bütün olaylardan haberdardır. VEM sayesinde,

  • Gelişmiş ağ yönetimi ve güvenlik çalışmaları,
  • VM bazlı switching uygulamaları,

çok daha kolay ve hızlı yapılabilir.

Virtual Supervisor Module (VSM)

VSM, birden fazla VEM’i sanki tek bir switch modülüymüş gibi merkezi olarak yönetmeyi sağlayan bileşendir. Yapıda tek bir VSM olabileceği gibi, aktif-aktif ya da aktif-pasif çalışabilecek şekilde birden fazla VSM ‘de olabilir. Tek bir VSM, maksimum 256 adet VEM modülü yönetebilir.

VSM ile VEM Arasındaki Haberleşme Trafiği

VSM ile VEM arasındaki iletişim Layer2 veya Layer3 seviyesinde gerçekleşebilir. Layer2 kontrol seviyesinde VSM ile VEM aynı subnete sahip olmak zorundadırlar. Nexus 1000v kurulumlarında tavsiye edilen ise Layer3 tür. Layer3 kontrol modu, VSM ve VEM’ lerin farklı subnetlere sahip olmasına olanak sağlamaktadır. Aşağıdaki şekilde Layer3 topoloji örneğini görebilirsiniz.

nexus-component (2)

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir