Nedir bu Cisco Nexus 1000v ?

Nexus, Cisco’nun yeni nesil veri merkezleri için 2008 yılında adını duyurduğu fiziksel ve sanal switch konseptidir. Bu switchler NX-OS işletim sistemini kullanmaktadırlar ve bilinen Cisco-IOS sistemlerine göre daha fazla bandwith ve daha iyi Yüksek Erişebilirlik (HA) çözümleri sunabilmektedirler.
Cisco Nexus 1000v, Hyper-V ve Vmware ESX altyapısında çalışan, Nexus ailesinin sanal switch türüdür. Standart sanal switchlere göre, kapsamlı ve genişletilebilir bir mimari sunabilmektedirler. Bu yılın başına kadar sadece Vmware Vsphere ile çalışabilen Nexus 1000v, artık Hyper-V ortamlarında da kullanılabilmektedir.
Nexus 1000v şüphesiz birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır, fakat standart switch kullanımına göre kullanıcılarına biraz karışık gelebilmektedir. Bu yüzden öncelikle Sanal Network uygulamalarında karşılaşabileceğimiz birkaç terimi inceleyelim.
vSS (vSphere Standard Switch)
ESX kurulumu sonrası, varsayılan olarak kullanıma hazır olan ve vSwitch0 olarak nitelendirilen Sanal Switch’ tir. 802.1Q VLAN tagging,  çıkış trafiği izleme, basit güvenlik önlemleri ve NIC teaming özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu vswitch, temel network desteğini bizlere verse de, merkezi yönetimi desteklemediğinden dolayı, büyük altyapılar için uygun değildirler.
cisco-nexus-01
vDS (vSphere Distributed Switch)
Dağıtılmış Switchler, vSS’ lerin sahip olduğu özelliklere ek olarak merkezi yönetim yapısını desteklemektedirler. Ayrıca giriş trafiği izleme, Private Vlan ve Network Vmotion gibi özellikleriyle de tercih sebebidir.
cisco-nexus-02
Cisco Nexus 1000v ise, bu iki switch türü arasında vDS’ e daha yakındır. Fakat Nexus 1000v, vDS özelliklerine ek olarak, QoS Tagging, LACP ve  ACLs (Access Control Lists) özelliklerini de sunmaktadırlar.
cisco-nexus-03
Cisco Nexus 1000v incelemelerimiz sonraki makalelerimiz de uygulamalı olarak devam edecektir. Fakat daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir