Windows Server 2012 R2 Backup Features Kurulumu

Server 2008 ailesi ile birlikte tanıştığımız Windows Server Backup eklentisi Server 2012 ailesi ile birlikte biraz daha iyileştirilerek  küçük ölçekli firmalar için yeterli olabilecek özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Bu aracı kullanarak bilgisayarınızın komple yedeğini alabileceğiniz gibi, dosya bazlı da yedekleme yapabilirsiniz. Tüm özelliklerden bahsetmeden önce yedekleme terminolojisinde kullanılan terimlere bir göz atalım.

Archive Etiketi : Bir dosya ve klasörün yedeklenip yedeklenmediği bizlere gösteren bir attribute ‘tur. Bu etiket sayesinde incremental ve differential yedekleme türlerini kullanabilmekteyiz.

Full Backup : Yedekleme için seçilen bütün dosya ve klasörleri Archive etiketine dikkat etmeden yedekler. Yedekleme sonrasında Archive etiketini temizler.

Copy Backup : Full Backup gibi bütün dosyaları yedekler fakat Archive etiketini temizlemez.

Differential Backup : Full backup sonrası değişen verileri sadece yedekler ve değişen dosyaları Archive etiketine bakarak anlar. Bu yüzden Differential yedek için mutlaka önceden Full yedekleme olması gerekmektedir. Differential Backup sonrası Archive etiketi temizlenmez, bundan dolayı son alınan yedek en güncel verileri kapsar.

Incremantal Backup : Full backup sonrası değişen verileri yedekler ve yedekleme sonrası Archive etiketini temizler. Bu backup süresinin kısalmasında ve yedek dosyalarının boyutunda da olumlu yönde katkı sağlar fakat yedekten geriye dönüş süresini uzatır. Çünkü Full Backup ’tan sonra alınan tüm incremantal yedek dosyalarının tek tek geriye dönülmesi gerekmektedir. Aradaki bir zincirin bozulması olası veri kayıplarına sebep olabilir.

System State Backup: Sistemlerin, konfigürasyon dosyalarının yedeğinin alınmasını sağlar. Boot dosyaları (Boot.ini, NDTLDR), Registry kayıtları, SYSVOL, Group Policy ve Logon Scripts, Active Directory NTDS.DIT  dosyaları bunlardan bazılarıdır.

Online Mode : İşletim sistemi çalışırken yapılan yedekleme işlemleridir.

Offline Mode : İşletim sistemi çalışmıyorken yapılan yedekleme işlemidir.

Bare-Metal Recovery (BMR): Donanım hatalarından dolayı meydana gelen felaket anlarında yedeklerin farklı bir donanıma dönülebilmesidir.

Windows Server 2012 R2 ile Windows Backup’ ta neler değişti?

Özellik Önceki Sürümler Windows Server 2012
Full Yedek, System State, Spesifik Dosya bazlı yedek, BMR Evet Evet
Zamanlanmış görevler Evet Evet
Tape Ortamına Yedekleme Hayır Hayır
Tekil Hyper-V sanal sunucu yedekleme Sanal Makineler Volume bazlı yedeklenebiliyordu buda tekil backup ve restore desteği sağlamıyordu. Evet. Artık sanal makinalar tekil olarak yedeklenebiliyor yada geriye döndürülebiliyor.
Backup Saklama Politikası uygulama Hayır. Disk veya Volume üzerine alınan yedeklerde ihtiyaç olmayan backup dosyaların otomatik sildirme politikaları uygulanabiliyor.
2 TB ‘dan büyük alana yedekleme Hayır Evet
Cluster Shared Volumes desteği Hayır Kısmen destekleniyor.

Windows Server 2012 R2 üzerine Windows Server Backup Kurulumu

1. Windows Backup, Windows Server 2008 işletim sisteminden bu yana bir Features olarak karşımıza çıkmaktadır. Server Manager ekranından Add Windows Roles and Features sihirbazını çalıştırıyoruz.Windows-Backup-Kurulumu (1)

2. Features ekleme penceresine kadar Next ile ilerleyiyoruz ve Features penceresinden Windows Server Backup seçeneğiniz seçiyoruz.

Windows-Backup-Kurulumu (2)

3. İşlemler sonrasında ihtiyaç olması durumunda sunucun otomatik olarak yeniden başlatılmasını istiyorsanız “Restart the destination server automatically if required” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Windows-Backup-Kurulumu (3)

4. Yüklemenin tamamlandığında görüyoruz.

Windows-Backup-Kurulumu (4)

5. Tools menüsünden Windows Server Backup konsolunu açıp kullanıma başlayabiliriz.

Windows-Backup-Kurulumu (5)

Windows-Backup-Kurulumu (6)

Bir sonraki makalemizde yedek alma ve geriye dönme işlemlerini uyguluyor olacağız.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir