SharePoint 2013 Site İzinleri (Site Permissions) Yapılandırma-1/İzin Seviyeleri(Permission Levels) Oluşturma

1-İzin Seviyesi Oluşturma (Add a Permission Level)

 Bundan önceki makalelerimizde Sharepoint Sunucunun kurulumu konfigürasyonu(Makale-1Makale-2), Problem Giderme (Makale-3 ), Sharepoint Farm konfigürasyonu ve ilk portalımızı oluşturma işlemlerini (Makale-4) gerçekleştirdik.

Şimdi ise ana site ve kuracağımız alt siteleri düşünerek bir izin (Site permissions) yapılandırmasını anlatacağım. Tabi bunu anlatırken hemen şu butona basılır, yeni grup yapılır gibi anlatmak istemiyorum.

Öncelikle yapımızda bulunmasını istediğimiz alt siteleri belirlemeliyiz. Kurulumunu tamamladığımız bu siteden kimler faydalanacak, rolleri ne olacak?

Ben burada temsili olarak sitemizin get-itlabs adında bir şirket sitesi olduğundan yola çıktım ve iki adet alt sitesi olduğunu varsaydım: İnsan Kaynakları ve Muhasebe…

Tabi gerçekte daha karmaşık bir yapıya sahip olacaksınızdır. Fakat takdir edersiniz ki öğrenme amaçlı yapılan makalede çok fazla karmaşıklığa gitmek, çok da faydalı olmayacaktır.

Öncelikle izin gruplarımızı ve yetkilendirmeden bahsediyorsak bu tarz işlemlerin Active Directory de yapılmasını şiddetle öneririm. Zira kullanıcıların tek bir ara yüzden yönetimi sizin içinde rahat olacaktır.

Ben senaryomda, halihazırda gelen Sharepoint izin seviyelerine (Permission Levels) ek olarak MEMBERS, OWNERS, ve MAINOWNERS seviyelerini ekleyeceğim. Siz bu seviyelere kendi ihtiyaçlarınıza göre eklemeler yapabilirsiniz.

Bu seviyeleri eklemek için ana sitede iken “Settings-Site Settings” ‘e tıklıyoruz.

Click to See

Açılan pencereden Users and Permissions başlığı altındaki “Site Permissions” linkine tıklıyoruz.

izinSeviyeleri_2

Açılan pencerede üst Ribbon (Toolbar Menu) dan Pemission Levels linkine tıklıyoruz.

izinSeviyeleri_3

“Add a Permission Level” linkine tıklayarak ilk izin seviyemizi oluşturmaya başlıyoruz.

izinSeviyeleri_4

Önce Alt site yöneticilerine vereceğimiz Owners izin seviyesini oluşturacağız. Bu seviyedeki amacımız bu hakka sahip olanların kendi Sitelerinde her türlü düzenlemeyi yapabilmeleri fakat ana yöneticilerin bilgisi dışında kendi sitelerinde alt site oluşturma, başkalarına izin verme hatta kendi izinlerini ortadan kaldırma gibi tehlikelerden uzak tutmak. Tabi siz bunları kendi şirket politikanıza göre esnek veya daha katı yapabilirsiniz. Yönetim tamamen sizde…

izinSeviyeleri_5

Seviyemizin ismini verdikten sonra List, Site and Personal Permissions izin gruplarından aşağıdaki gibi kutucukları işaretliyoruz. Tabi siz kendi istediğiniz şekilde de seçim yapabilirsiniz.

izinSeviyeleri_6

izinSeviyeleri_7

izinSeviyeleri_8

izinSeviyeleri_9

izinSeviyeleri_10

            “Create” butonuna basıp permission leveli oluşturuyoruz.

izinSeviyeleri_11

Şimdi de diğer izin seviyemiz olan MEMBERS permission levelini oluşturuyoruz. Burada da amaç bu hakka sahip grup veya kişiler ilgili sitedeki içeriklere (List, Library, Survey vs.) ekleme, çıkarma ve güncelleme hakkına sahip olacaklar. Fakat site düzenleme haklarına sahip olmayacaklar yani Settings (Çark) simgesini göremeyecekler.

izinSeviyeleri_12

Seviyemizin ismini verdikten sonra List, Site and Personal Permissions izin gruplarından aşağıdaki gibi kutucukları işaretliyoruz. Tabi siz kendi istediğiniz şekilde de seçim yapabilirsiniz.

izinSeviyeleri_13

izinSeviyeleri_14

izinSeviyeleri_15

izinSeviyeleri_16

izinSeviyeleri_17

            “Create” butonuna basıp permission leveli oluşturuyoruz.

izinSeviyeleri_18

Son olarak da kurum veya şirketimizde webmaster diyebileceğimiz ve web portalımızı emanet edebileceğimiz Site Yöneticilerine tanımlayacağımız izin seviyesini oluşturmaya başlayacağız. MAINOWNERS…. Tabi bütün siteyi bu kişiler yöneteceğine göre onlara bütün hakları vereceğiz. Bunun için “Select All” kutucuğuna tıklıyoruz.

izinSeviyeleri_19

“Create” butonuna basıp permission leveli oluşturuyoruz.

izinSeviyeleri_20

Aşağıda görebileceğiniz gibi kendimize ait OWNERS, MEMBERS ve MAINOWNERS izin seviyelerimiz hazır.

izinSeviyeleri_21

Bir sonraki makalemizde Active Directory de yapacağımız işlemleri anlatacağım. Görüşmek üzere…

Murat GÜL

About the Author

2 thoughts on “SharePoint 2013 Site İzinleri (Site Permissions) Yapılandırma-1/İzin Seviyeleri(Permission Levels) Oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir