Windows 10 İçin 7 Neden

Arkadaşlar, 29 Temmuz 2015 itibari ile Windows kullanıcılarının hizmetine sunulan Windows 10 işletim sistemi bir hafta içerisinde 65 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilerek kullanılmaya başlandı. Bu yazımızda upgrade esnasında ve sonrasında problemler yaşatsa da neden Windows 10 işletim sisteminin şimdiye kadarki en iyi Windows deneyimini sunduğunu 7 adet başlık altında açıklayacağım. Benim atladığım noktalar olursa yorumlarınızı bekliyorum.

1. Windows As A Service Windows 10 İle Başladı:

Windows 10 Wallpaper

 

Microsoft tarafından sunulan Windows 10, yapılan açıklamalar doğrultusunda ” Windows as a service ” uygulamasının ilk başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Windows as a Service konusu ile ilgili olarak ZDnet tarafından yapılmış detaylı bir araştırmaya
buradan erişebilirsiniz.

Özet olarak artık OEM lisanslama, kurulum ile uğraşmak tarihe karışacak ve Windows Update aracılığı ile işletim sistemi upgrade edilerek kullanılacak demektir. Bu yeni Windows dağıtım stratejisinin yanında Windows 10’un getirdiği diğer göze çarpıcı özellikleri;

2. Tüm Cihazlar İçin Tek İşletim Sistemi (Windows 10 Platform Bağımsız Bir İşletim Sistemidir.):

Windows 10 Wallpaper

Microsoft Windows 10, akıllı telefonlar, PC ve tabletlerde çalışabilen bir işletim sistemidir. Tüm cihazları aynı yazılım geliştirme ortamının çatısı altında toplamak yazılım geliştiricilerin daha hızlı ve her cihaz için program geliştirebilmesine imkan tanımaktadır. Apple ortamında masaüstü için OS X tabanlı yazılımlar geliştirmek gerekirken mobil ortamda ise IOS tabanlı yazılım geliştirmek gerekmektedir  ve zaman kaybına neden olmaktadır. Microsoft platform bağımsız geliştirme ortamını bu yenilikle sağlamıştır. Bu gelişme bence Windows 10  ile gelen en önemli yeniliktir. İlerleyen vadede Microsoft Store’daki uygulama çeşitliliğinin çok etkileyecektir.

3. Cortana (Dijital Asistan) :

Windows 10 Cortana

Cortana Windows Phone 8.1 ile başarı yakalayan dijital asistandır. Windows 10 ile birlikte masaüstü bilgisayarlara ve laptoplara da gelecek olan Cortana tekrar gözden geçirilmiştir ve yenilenen kabiliyetleri şu şekildedir:

a. Sizin yerinize hatırlayabilir ve hatırlatabilir. (reminder üzerinden ayar yaptığınız durumda)

b. Kişisel detaylarınız girmeniz durumunda ilgilerinize göre yardımda bulunur.

c. İlgi alanlarınıza göre haber kaynaklarını tarayarak, haberdar olmanızı sağlar.

ç. Adınıza not tutarak organize olmanızı sağlar.

Tabiki de Coratana Google Now ve Siri’ye rakip bu nedenle Cortana’nın Android ve IOS’ta da kullanılabilir olacağı değerlendirilmekte. Cortana ayrıca OneDrive ve XBox üzerindeki uygulamalara da erişime imkan sağlamaktadır. Destek verilen Ülkeler arasında henüz Türkiye yok ancak ileride gelecektir.

4. Sanal Masaüstü ve Multitasking Geliştirmeleri:

Windows 10 Split View Multitasking

Windows 10 ile geliştirilen multitaskin daha hızlı ve takılmadan çalışmaktadır. Ayrıca Snap Assist ve Task View aracılığı ile uygulamalara ayrı sanal masaüstleri yaratarak aralarında geçiş yapma imkanı da bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Windows 7 ile gelen Aero Snap özelliği geliştirilmiştir ( Windows 10 Aero Snap, howtogeek.com ). Bu işlemler için ek keyboard kısa yolları da geliştirilmiştir.

5. DirectX 12 Desteği:

Windows 10 DirectX 12

Micrososft Windows 10 özellikle AMD grafik kartlar için yenilikler barındıran DirectX 12 ile beraber geldiğinden dolayı en son oyunları ve grafik programlarını desteklemeyi hedef edinmiştir. Ayrıca Windows 10 ile birlikte grafik ve oyun alanında gelen başlıca yenilikler; Xbox One oyunlarını PC üzerinden stream edebilme, oyun ekranını DVR aracılığı ile kayıt altına alabilme, Ayrı bir oyun mağazası olarak sayılabilir.

6. Microsoft Edge :

Windows 10 Edge Browser

Microsoft Edge Project Spartan adı ile geliştirilen ve geliştirilme süreci devam eden Windows 10 için geliştirilmiş yeni web browser dır. Her ne kadar geliştirilme ve dağıtım sürecinde çeşitli eleştirilere maruz kalsa da Internet Explorer yerine modern ve güvenlik özellikleri arttırılmış bir web browser’ın getirilmesinin akıllıca ve iyi bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Edge Browser ile ilgili the hackernews tarafından yapılan incelemeyi okuyarak daha da detaylı bir bilgi edinebilirsiniz ( The Edge Browser. ).

Edge Browser İle Gelen Geliştirmeleri listeleyecek olursak:

  • Cortana desteği

  • Çalışan renderin “EdgeHTML” ,geleneksel HTML üzerine bir geliştirme

  • Arttırılmış içerik kontrol opsiyonları

  • K.I.S.S. temellerine bağlı kalınarak hazırlanmış basit tasarım

  • Okuma listesi, not alma ve paylaşma özellikleri

  • Geliştirilmiş sand box teknolojisi

  • Mevcut Internet Explorer eklentilerini desteklememektedir.

7. Windows Hello (Daha güvenli sign in):

Windows 10 Hello

Windows 10 ile güvenlik boyutunun bir kademe daha arttırıldığını söyleyebiliriz. Bunu ilk olarak işletim sisteminin dağıtımında görmemiz mümkün dağıtımda Windows Update‘in kullanılması tek merkezden güvenilir bir paket kurulumuna imkan vermekte. Ayrıca Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda critical update’lerin artık geleneksel salı update’i olarak değil en kısa zamanda yapılacak olması ve işletim sisteminde yeni bir kernel geliştirilmesi güvenlik boyutunun da ciddiye alındığını gösteriyor. Bunun yanında Microsoft Windows 10 da Hello ile iki faktör ve biyometrik doğrulama sağlayarak oturum güvenliğini arttırmış olmaktadır.

Tüm bunlardan bahsettikten sonra Windows 10 upgrade‘i gerçekleştirmemiş olanlar varsa, Windows 10’a geçmek için ilk olarak lisanslı bir Windows Vista ya da üzeri bir işletim sisteminiz olmalıdır. Eğer Upgrade işlemini için reservasyon “reserve” yaptıysanız. Gerekli pakaetlerin kurulumunun ardından Windows 10 upgrade’i gerçekleşecektir.
Reservasyon yapmadıysanız ve toolbar üzerinde Windows 10 ikonu görmüyorsanız detaylı destek Microsoft tarafından sağlanmaktadır (Microsoft Q&A ).

Bir diğer Windows 10 a geçiş yöntemi de Media Creation Tool indirip yukarıda bahsedilen şekilde gerekli güncelleme paketleri ve upgrade dosyası alındıysa tool vasıtasıyla kendi .iso ya da dvd nizi oluşturup temiz kurulumu gerçekleştirmektir ( buradan Media Creation Tool indirebilirsiniz ). Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir