EMC ISILON Simülatör Kurulumu – 2

Yazımızın birinci bölümde, ISILON Lab ortamımızın alt yapısını oluşturmuştuk. Bu bölümde ise ikinci ve üçüncü ISILON Node ‘larını sistemimize dahil edeceğiz.

Simülatör dosyalarının bulunmuş olduğu dizindeki Clone-2 klasörü içerisindeki xxx.clone2.vmx dosyasını Vmware Workstation yazılımı ile açıyoruz ve sonrasında çalıştırıyoruz.

isilon-cluster-01

Bütün disklerin formatlanacağını bildiren uyarı mesajını “ yes “ yazarak onaylıyoruz.

isilon-cluster-02

“Join an existing Cluster” seçeneğini seçiyoruz.

isilon-cluster-03

Mevcut Cluster’larımızın listesi burada yer alacaktır. Bu ekranda Cluster bilgisini göremiyorsanız muhtemel problemleriniz, ilk nodunuzun kapalı olması yada network yapılandırmanızın hatalı olmasıdır.

isilon-cluster-04

Sonrasında ISILON bütün herşeyi otomatik olarak gerçekleştirecektir ve kısa bir süre sonra login ekranı ile karşılacaksınız.

isilon-cluster-05

Yapmış olduğumuz bu işlemlerin aynısını diğer node’larımız içinde gerçekleştiriyoruz. Biz Isılon makalelerimize 3 Node ‘tan oluşan bir ortam ile devam edeceğimizden dolayı ben 3.cü node ‘un kurulumunu da gerçekleştiriyorum. Simülatör yazılımı 6 Node ‘tan oluşan bir Lab ortamına destek vermektedir bundan dolayı siz dilerseniz Lab ortamınızı dahada genişletebilirsiniz.

isilon-cluster-06

Kurulum işlemi tamamlandığında Node ‘lar ISILON yönetim penceresinde kullanım için hazırdır ve ekstra bir şey yapmanıza ihtiyaç duymazlar.

isilon-cluster-07

Artık Lab ortamımız hazır hale geldiğine göre ISILON kullanımına geçebiliriz. Bir sonraki makalemizde Storage Poollarımızı oluşturup temel kullanım işlemlerini gerçekleştireceğiz. Faydalı olması dileğimle.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

1 thought on “EMC ISILON Simülatör Kurulumu – 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir