Sharepoint Quick Launch (Hızlı Başlat) Menü-Tree View (Ağaç Yapı) Menü

(Sharepoint Quick Launch vs Tree View) 

Sharepoint ile bundan önceki makalelerimizde de Hızlı Başlat (Quick Launch) menüsünden bahsetmiştik. Sharepoint sitemiz üzerinde oluşturmak istediğimiz her türlü liste, kitaplık (library) bize kendisini Hızlı Başlat (Quick Launch) menüye eklemek isteyip istemediğimizi sormaktadır. Bunun dışında ister site ayarlarından (Site Settings) Navigasyon ayarları ile, istersek te Sharepoint 2013’ te hemen menu altında bulunan “EDIT LINKS” yardımıyla hızlı başlat menüsünde istediğimiz gibi düzenlemeler yapabiliriz.

Sharepoint üzerinde kullanabileceğimiz diğer bir menü de “Ağaç Görünüm (Tree View)” menüsüdür. Peki ağaç görünümün farkı nedir, nasıl aktif edilir ve kullanılır…

Hatırlarsınız çoğu sitede “Site Haritası (Site Map)” vardır. Bu site haritası linkine tıkladığınızda sitenin neyi var neyi yoksa çarşaf liste gibi dökerdi. Ağaç görünüm (Tree View) de buna çok benzer, sitemizin sol tarafında siteye ait bütün liste, kitaplık, uygulama ve hatta alt siteleri (sub sites) gösterir. Fakat Hızlı Başlat (Quick Launch) da olduğu gibi, burada istediğimiz gibi bir düzenleme yapma ve istemediğimiz gözükmesin sileyim deme şansımız yok… Site neyi varsa görme yetkisi olan herkese herşeyi gösterir.

Peki “Ağaç Görünümü (Tree View)” kullanmak istiyorum ya da her ikisini de kullanmak istiyorum dersek bunu nasıl yapacağız.

Öncelikle aşağıda da görebileceğiniz gibi sitemizde sadece Hızlı Başlat (Quick Launch) menüsü var.

 

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_1

 

Ağaç görünümünü (Tree View) de eklemek için, önce “Settings-Site Settings” e tıklıyoruz.

 

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_2

 

“Look and Feel” başlığı altında “Tree View” linkine tıklıyoruz.

 

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_3

 

Sitemizde halihazırda sadece Hızlı Başlat (Quick Launch) olduğundan sadece “Enable Quick Launch” kutucuğu işaretli olacaktır. Şimdilik farkı görmek için ikisini birden görelim. “Enable Tree View” yanındaki kutucuğu da işaretliyoruz. Ve ardından “OK” butonuna tıklıyoruz.

 

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_4

Aşağıda da görebileceğiniz gibi Hızlı Başlat ve Ağaç Görünümü farklı linkler gösteriyor. Hızlı Başlat menüsünde görünmesini istemediğim “Resimler” linki, ağaç görünümünde görünmekte. Ağaç görünümünde düzenleme yapma şansım yok. Sadece oluşurduğumuz uygulamanın izinlerini düzenleyerek kişilerin görmemesini sağlarız. Hızlı Başlat menüsünde ise “EDIT LINKS” e tıklayarak istediğimiz şekilde ayarlama yapabiliriz.

 

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_5

Şimdi de bu sitemiz için sadece ağaç görünümünü aktif edelim. Bunun için “Settings-Site Settings” e tıklıyor ve “Look and Feel” başlığı altında “Tree View” linkine tıklıyoruz ve “Enable Quick Launch” yanındaki kutucuktaki işareti kaldırıyoruz. Ve ardından “OK” butonuna tıklıyoruz.

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_6

 

Artık bu sitemizde sadece ağaç görünümü aktif ve görünümü de aşağıdaki gibidir.

 

35_SharepointQuickLaunchvsTreeView_7

 

Görüşmek Üzere….Murat GÜL…

About the Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir