SCVMM 2012 R2 ile Network Virtualization – Terimler

Server 2012 tek başına netwok virtualization için yeterli olması rağmen sadece Powershell komutları ile yönetilebilir olması ve merkezi olarak kontrol edilemeyen bir yapı olmasından dolayı kullanımı zordur.  SCVMM 2012 SP1 sürümü ile fiziksel Network Altyapısında kullanılan birçok bileşen SCVMM içerisine dahil edilmiş böylelikle karmaşık network altyapıları bile kolayca sistem yöneticilerinin kullanımına sunulmuştur. Fakat belirtmek isterimki ilk konfigurasyon aşaması sancılı bir dönem olacaktır. Bundan dolayı konfigurasyon aşamasında karşımıza çıkacak olan SCVMM bileşenlerini tanımlayarak makalemize devam edelim.

Logical Networks

Küçük yada büyük farkmeden her işletmenin IT network altyapısında birden fazla ağ bölümü bulunur ve bunları DMZ, Management, Backup  gibi isimlerle nitelendiririz. Bu ağ altyapısını modellemek için VMM içerisinde mantıksal ağlar kullanılır.  Mantıksal ağlar VLAN,  IP Subnet yada  IP Subnet/VLAN tabanlı olarak tanımlanır. Bu tanımlama sayesinde trafik izolasyonu ve SLA ayarları basitçe uygulanabilir.

scvmm-networking-1

IP – Mac Address Pools

Mantıksal ağ yapınızı oluşturduğunuzda, bu ağa hizmet edecek IP adres havuzları oluşturulmalıdır. Oluşturulacak bu IP havuzları sadece Hyper-V hostları için değil, ESX yada XenServer sunucuları üzerinde çalışan Windows tabanlı sunucularada static IP hizmeti sağlamaktadır.  Eğer networkte kullanılan bir DHCP server mevcut ise Pool yapılandırılmasına ihtiyaç yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken konu, Sanal makinalar Logical Network tasarımında kullanılan IP adres aralığından bir IP kullanmak zorunda olmasıdır. Aksi taktirde veri trafiği Hyper-v hostları arasında yönlendirilemeyecektir.

Port Profiles

Virtual Port Profiles ve Uplink Port Profiles olmak üzere iki tür Port Profile bulunmaktadır. Sanal sunuculara atanan, sanal network kartları Virtual Port Profile yardımıyla konfigure edilebilir. Bu ayarlar aşağıdaki özellikleri içerir,

• VMQ, IPsec Task Offloading ve Single Root I/O Virtualization (SR-IOV) ayarları

•DHCP ve Router Guard, MAC Spoofing gibi güvenlik ayarları

•Quality of Service (QoS) ayarları.

Uplink Port Profile ise, Logical Networkler ile Logical Switchler arasındaki bağlantılardan sorumludur. NIC Teaming ve Network baglantı noktası buradan yapılandırılır.

Logical Switch

Hyper-V hostlarinda kullanmis olduğumuz Virtual Swıtch, SCVMM altyapısında Standart Switchadıyla kullanılmaktadır ve sadece tek network kartı ile eşleştirilebilmektdir.  SCVMM içerisindeki Logical Switch, ise içerisinde standart olarak NIC teaming ve Port Profile desteği ile gelmektedir.Coklu sanal network kartı desteği ile Bandwith ve Qos ayarları yapılabilmektedir. Unutmayalım ki Logical Switchler sadece Server 2012 işletim sistemine sahip Hyper-V Hostaları tarafından kullanılabilmektedir.

scvmm-networking-1

Bir sonraki makalemizde senaryo bazli olarak bu terimlerin kullanımını göreceğiz.

 

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir