Sharepoint MySite (Kişisel Site) Yapılandırması

(Creating and Configuring Web Application and Site Collection That Will Host Sharepoint MySite) 

Uzun ama faydalı olacağını düşündüğüm bir konu da Sharepoint üzerinde kişisel sitelerin (MySite) nasıl ele alınacağı konusudur. Aslında bu konuyu size Sharepoint Farm Konfigürasyonunun hemen ardından anlatmam çok daha faydalı olacaktı ama yine de çok geç kalmış sayılmayız.

Best Practice olarak MySite lar için ayrı bir “Web Application” ve üzerinde bulunacağı ayrı bir “Site Collection” oluşturup yapılandırmamız tavsiye edilmekte… Bu işlemi yapmayıp tek bir Site Collection üzerinde hem sitemizi hem de MySite’ları tutmak, bazı istemediğimiz sonuçlara yol açabilir. Kişisel sitelerde izlemeye aldığımız (Follow) sitelerin bilgileri ve kısa yolları, izlemeye başladığımız diğer kişi bilgilerini, kendi profilimize ait hakkımızda bilgilerini görüntüleyebiliriz. Bu işlemlerden bir veya birkaçını yapmakta problemler yaşamamak için aşağıda göstereceğimiz işlemleri yapmakta büyük fayda var.

Şimdi size bu işlemleri nasıl yapacağımızı adım adım anlatacağım.

“Central Administration” sayfasında “Application Management” altında “Manage Web Application” a tıklıyoruz.

 

33_SharepointManagingMySitesFoto_1

 

Açılan sayfada Ribbon menü üzerinde “New” butonuna tıklıyoruz.

 

33_SharepointManagingMySitesFoto_2

Açılan sayfada uygulamamızın çalışacağı portu belirliyoruz. Ben “2000” portunu seçtim ve “Name” kısmında Sharepoint-2000 olacak şekilde bıraktım.

 

33_SharepointManagingMySitesFoto_3

“Web Application” oluşturulduğu bilgisini alıyor ve “OK” butonuna tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_4

 

Web Application’lar içerisinde de yeni uygulamamızı görebiliyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_5

Şimdi sıra geldi bu uygulamanın üzerinde koşacağı “Site Collection” ı oluşturmaya… “Application Management-Site Collections” altında “Create site collections” a tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_6

 

En üstte bulunan “Web Application” da son oluşturduğumuz uygulamanın seçili olmasına dikkat ediyoruz. “Title” kısmına site collection adını, açıklama (Description) kısmına ne için oluşturduğumuzu yazıyoruz. “URL” kısmı da aşağıda görüldüğü gibi bırakılacaktır.

 

33_SharepointManagingMySitesFoto_7

“Experience Version” 2013 olacak ve şablon olarak da “Enterprise” sekmesi altında “My Site Host” u seçiyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_8

“Primary Site Collection Administrator” kısmına Sharepoint için oluşturmuş olduğumuz SPAdmin kullanıcısını ekledim. Herhangi bir kota uygulamadım. Son olarak “OK” butonuna tıkladım.

33_SharepointManagingMySitesFoto_9

Site Collection’ın başarıyla oluşturulduğuna dair uyarıyı “OK” butonuna tıklayarak kapattım.

33_SharepointManagingMySitesFoto_10

“Central Administration” sayfasında “Application Management” altında “Manage Web Application” altında yeni oluşturduğumuz web application’ ı seçiyoruz. Seçmemizin ardından Ribbon Menü üzerindeki linkler aktifleşiyor. “Manage” sekmesindeki “Managed Paths” linkine tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_11

Burada “Path” metin kutusuna akılda kalması adına “my” yazıyorum, siz başka bir Path adresi de girebilirsiniz. “Type” kısmında “Wildcard inlusion” seçili olmasına dikkat ediniz. My Site’ lar için bu işlem önemli. Son olarak “Add Path” butonuna tıklıyoruz. Eklendiğini gördükten sonra “OK” butonuna tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_12

Bu kısımda da yine “Manage” sekmesindeki “Service Connections” a tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_13

Aşağıda sarı ile işaretlenmiş servislerin seçili olmasına dikkat ediyoruz. Farm üzerinde genel bir kısıtınız yoksa zaten hepsinin seçili olarak gelmesi gerekir. Kontrolden sonra sayfayı kapatıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_14

“Security” sekmesindeki “Self-Service Site Creation” a tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_15

“Allow users to create site collections in defined URL namespaces” kısmını “On” yapıp, “Start a Site” kısmında da “Prompt users to create a team site under:” kısmında oluşturmuş olduğumuz yeni “Path” adını (my) giriyoruz. Ardından “OK” e basıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_16

Şimdi de kullanıcılara atayacağımız izin politikalarını ayarlamak üzere “Policy” sekmesinde “Permission Policy” e tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_17

Açılan pencerede “Add Permission Policy Level” e tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_18

Yeni Level için isim ve açıklama bilgisi giriyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_19

İzinlerden de “Site Permissions” altında “Create Subsites” yanındaki “Grant” kutucuğunu işaretliyoruz. “Save” butonuna tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_20

Ve işte yeni izin seviyemiz hazır… “OK” butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_21

Şimdi de kullanıcılara bu izin grubunu atayalım. Bunun için yine “Policy” sekmesinde bu defa “User Policy” e tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_22

Açılan pencerede “Add Users” linkine tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_23

Açılan pencerede “All Zones” seçili şekilde “Next” butonuna tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_24

“Choose Users” kısmına “Everyone” ı ekliyoruz. “Choose Permissions” kısmında da “yeni oluşturmuş olduğumuz “MySite Create (veya siz ne isim verdiyseniz)” izin seviyesini seçiyoruz.”Finish” ile bitiriyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_25

Yeni User Policy de eklendi ve “OK” butonuna basarak buradan ayrılıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_26

“Central Administration” sayfasında “Application Management-Service Applications” altında “Manage service applications” a tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_27

Açılan sayfadan “User Profile Service Application” linkine tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_28

 

“My Site Settings” altında “Setup My Sites” linkine tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_29

Yapınızda bir search center var ise “Preferred Search Center” kısmına giriş yapabilirsiniz. Burada önemli kısım “My Site Host” olarak yeni oluşturduğumuz web application adresinin girili olması bu bizim örneğimizde sps2013svr:2000 application’ı…

33_SharepointManagingMySitesFoto_30

“Personal Site Location” kısmına da oluşturmuş olduğumuz Wildcard Inclusion tipindeki “my” url’ sini giriyoruz. Açıklama kısmında da görebileceğiniz gibi “Personal Site Location” türü wildcard inclusion olmak zorunda… Diğer kısımları olduğu gibi bırakıp sayfamızdaki aayarları kaydedip çıkıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_31

“Central Administration-Monitoring” bölümünde “Timer Jobs” başlığı altında “Review job definitions” a tıklıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_32

Burada “User Profile Service Application-Activity Feed Job” linkine tıklıyoruz. Bu link ilk sayfada değil genelde ikinci sayfada karşımıza çıkmaktadır. Çıkmazsa da en üstte bulunan View kısmında Services seçerek, User Profile Service ‘i seçip ilgili Activity Feed Job linkini bulabilirsiniz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_33

Hazır gelen ayarı değiştirmiyorum, fakat senkronizasyonun hemen başlaması için “Run Now” a basıyoruz.

33_SharepointManagingMySitesFoto_34

Bir süre sonra kişisel sayfamıza giriş yaptığımızda ya da herhangi bir sitede “FOLLOW” linkine tıkladığımızda açılan sayfamız aşağıdaki gibi olacaktır.

33_SharepointManagingMySitesFoto_35

Başta söylediğim gibi uzun belki biraz da sıkıcı bir makale oldu fakat Sharepoint sitenizin sağlığı açısından çok önemli bir adım attınız.

Görüşmek Üzere….Murat GÜL…

About the Author

2 thoughts on “Sharepoint MySite (Kişisel Site) Yapılandırması

  • Author gravatar

   Merhaba usta,
   Sharepoint 2013 enterprice yi yaklaşık 1 hafta önce kurdum. Ancak izin ve mysite kurulumumda problem mi var anlayamadım.

   Öncelikle mysite yi sharepoint:80 nin üstüne kurdum anladığım kadarı ile yeni web app oluşturmadan bu sorun teşkil eder mi. ? Yoksa yolunda başındayım onu silip yeniden web app mi kurayım ?
   İkinci hiç bir izin yapılandırması yapmadım başta sharepoint e giriş olmuyor diye herkese bir ekranda izin verdim ama o ekranı bulamıyorum.
   Şöyle problemlerim mevcut;
   – AD’de normal user olan birisi sharepoint de bir çok ayarı görebiliyor.
   – Bir belgeyi paylaştığımda o kişini profiline yani onedriverine gidip belgelerini görebiliyorum aslında sadece paylaşılan klasörü gözükmesi gerekmiyor mu ?
   – One drivde benim ile paylaşılan yani ( shared wtih item ) kısayol link i mevcut değil bir türlü getiremedim.

   müsait zamanında ilgilenebilirseniz çok sevinirim.

   • Author gravatar

    Alpay kolay gelsin. Sırasıyla gidelim.

    Mysite sharepoint:80 in ayrı bir web application üzerine kurulması Best Practice bir uygulamadır. Yapılması tavsiye edilmektedir. Fakat client sayın çok fazla değilse, sorun teşkil edeceğini sanmam. Ama işin başında isen her zaman her işini sağlam temeller üzerine kurmanı tavsiye ederim.

    İkinci olarak, izin yapılandırması öncelikle iyi bir planlama gerektirir. Tepeden vermiş olduğun izinler tüm izinleri etkileyebilir. Normal user ın sharepointte bir farm admin veya site admin yetkileri ile ayarları görebilmesi tabi ki normal değil herhangi bir normal user ın izinlerini ribbon menüdeki izinleri kontrol et linki ile isim girerek kontrol edebilir, o ayarları görmesini sağlayan izinleri bulup iptal etmelisin. Farm admin sensin diye düşünüyorum, tavsiyem tüm izinleri kaldırıp, kurumuna özel izin düzeyleri oluştur (İçerik Yöneticileri vb.) ve bu gruplara gerekli yetkileri ver. AD kişi ve grupların da bu izin düzeylerini ata. Bir sistemi kurarken hizmete sunmadan önce her ihtimali dene, yani normal yetkili bir user ile nasıl göründüğü, yetkisi dahilinde mi çalışıyor yoksa yetkisiz yerlere mi giriyor vs. Yetkileri tamamen kaldırıp yeniden verirken hangi site liste ya da kitaplığa yetki vereceksen ilgili listenin, kitaplığın veya sitenin altında olduğuna dikkat et. Anasayfadan vereceğin yetkiler inheritance durdurulmadıkça alt sitelerde de geçerli olacaktır. İzinleri devralmayı durudurup her siteye ayrı izinler düzenleyebilirsin.

    Shared With me hazır gelen bir link aslında. OneDrive for bussiness ı tekrar kaldırıp yüklemeyi deneyebilirsin.
    Problemi yerinde görmeden fikir yürütmek veya sıkıntıyı anlamak zor. Umarım bu bilgiler faydalı olur.

    Saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir