Sharepoint Excel Web Access Web Partı İle Excel Grafik Tablosu Gösterme

Sharepoint Excel Web Access Web Partı İle Excel Grafik Tablosu Gösterme

(How To Show Excel Graphics or Charts in Sharepoint 2013,

How To Add Excel Web Access Web Part in Sharepoint 2013)

     Sharepoint üzerinde oluşturmuş olduğunuz siteler, web partların birleşiminden oluşur. Bizler site içerisinde web partları kullanarak bir şeyler paylaşır veya oluştururuz. Sharepoint kendi içerisinde birçok hazır webpart bulundurur. Bunlardan biri de Bussiness Data kategorisi altında bulunan “Excel Web Access” web part’ıdır.

     Şimdi bu web partı kullanarak Excel belge üzerinde oluşturacağımız basit bir grafiği satış sitemizde yayınlayacağız.

     İşe öncelikle Excel belgemizi hazırlayarak başlıyoruz. Kâr takibi için basit bir Excel dosyası oluşturdum. Bu dosyada şirketin yıllara göre kâr durumu gösteriliyor. Bu hücreleri seçerek “Insert” sekmesi altından üç boyutlu dairesel grafiği seçiyorum.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_1

     Grafik tablomuz eklendi fakat bazı bilgi girdileri yapmamız gerekiyor. Çünkü gördüğünüz gibi şu an tablo doğruları göstermiyor. Önce sağ taraftaki rakamları yıllara çevirelim. Bunun için o rakam bölgesinde sağ tıklıyoruz ve “Select Data” ya tıklıyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_2

     Sağ taraftaki verileri düzenlemek için “Edit” e basıyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_3

     Yıllar kolonunun altındaki verileri seçerek artık bu renklerin hangi yılı gösterdiğini görebiliriz. Fakat hala grafik tablomuz doğruyu göstermiyor. Bunun için tablomuza kâr miktarlarını değer olarak aldırmamız gerekir.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_4

     Sol taraftaki değerler için sadece Kar (TL) kolonunu yukarı taşıyoruz ve “OK” e basıyoruz. Tablomuz artık kar değerlerine göre ölçeklendi.  

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_5

     Tablomuz ölçekli de olsa bakan kişiye bir anlam ifade etmiyor sadece hangi yıl daha çok kâr elde edilmiş bunu görebilir. Hadi bir de pasta dilimlerine temsil ettikleri değerleri de göster diyelim. Bunun için tablomuzda sağa tıklayarak “Add Data Labels” e tıklıyoruz. sol üstte gösterilen Grafik Tablomuzun adını bir yere not ediniz. Excel Web Access web partı ayarlarında bunu kullanacağız.(Chart 2) 

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_6

     Artık tablomuz üzerinde değerler gözüküyor. Grafik tablomuzu satış sitemizin ana sayfasına web part olarak eklemeye geçebiliriz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_7

     Satış sitesi yöneticisi satis01 ilgili Excel belgesini yüklemek için sitesinin ana sayfasında “Documents” e tıklıyor.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_8

     Ribbon menü üzerinde “FILES” sekmesi altında “Upload Document” ikonuna tıklıyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_9

     Açılan küçük pencerede “Browse” butonuna tıklıyoruz ve Excel belgemizi seçip “Open” butonuna tıklıyoruz. Ardından küçük penceredeki “OK” butonuna tıklayarak belgeyi doküman kütüphanemize yüklüyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_10

     Belgemizi sitemizin doküman kütüphanesinde görebilirsiniz. Şimdi bu tablodaki grafik tabloyu “Excel Web Access” webpartı aracılığı ile görüntüleme işlemine geçebiliriz.  

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_11

     Satış sitemizi açıyoruz. Ve sağ üst tarafta bulunan EDIT kısayol tuşuna veya Settings ikonuna tıklayarak Edit Page ile sayfamızı düzenliyoruz. 

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_12

      Sayfada web partı ekleyeceğimiz yere tıkladıktan sonra Ribbon sekmelerinden “INSERT” e tıklayarak “Web Part” ikonunu seçiyoruz. Web Partlardan “Bussiness Data” kategorisi altından “Excel Web Access” i seçiyoruz.”Add” butonuna basarak web partımızı sayfamıza ekliyoruz. Eğer “Excel Web Access” web partını burada göremiyorsanız, Sharepoint versiyonunuzda yok demektir. Enterprise lisansına geçmeniz gerekmekte demektir.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_13

     Fakat tabi ki web partı eklemek tek başına yeterli değil, hangi Excel belgesinde neyi göstereceğini bu web parta anlatmamız gerek. Bunun için hazırda gelen “Click here to open tool pane” linkine tıklayarak veya her web partın sağ üstünde bulunan aşağı ok’a basarak “Edit Web Part” a tıklayarak bu ayarları yapabilirsiniz. Ben linke tıklayarak devam ediyorum.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_14

     Açılan menü penceresinden Excel belgemizi seçmek için aşağıdaki gibi “Worbook” metin kutusunun yanındaki butona tıklıyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_15

     Sol taraftan “Documents” adlı doküman kütüphanesine tıklıyoruz. İçerisinden “KarTakipTablo” isimli Excel belgemizi seçiyoruz ve “Insert” butonu ile devam ediyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_16

     Belgemizi seçtikten sonra, alttaki metin kutusunun yanındaki butona tıklayarak metin düzenleyicisi penceresinin açılmasını bekliyoruz. Açılan pencereye grafik tablomuzun adını yazıyoruz. Bu yüzden Excel belgemizde iken bu tablonun başlangıçtaki resimde gösterildiği üzere grafik tablo ismini bir yere not etmenizde fayda var. Aksi halde Excel belgeyi yeniden açıp ismine bakmanız gerekecek.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_17

     Web Part ayarlarımızı “OK” butonuna basarak tamamlıyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_18

     Gördüğünüz üzere Excel Grafik Tablomuz artık ana sayfamızda görünmekte…

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_19

     Eğer ki web partın görünümü ile ilgili beğenmediğiniz yerler varsa aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi “Edit Web Part” a tıklayarak bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_20

     Excel ile ilgili görünmesini istemediğiniz komutlar varsa aşağıdaki gibi “Toolbars and Title Bar” başlığı altından istediklerinizi kaldırabilirsiniz. 

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_21

     Appearance başlığı altından “Chrome Type : None”  yaparak web part başlık bilgilerini kaldırabilirsiniz. Ben web partımızı olduğu gibi bırakıyorum. İlgili ayarlamalar bittikten sonra “OK” butonuna tıklayarak web part düzenlemeyi bitiriyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_22

     Tabi ne zaman sayfamızla ilgili bir çalışma yaparsak yapalım, bu düzenlemelerin hayata geçmesi için sayfamızı “SAVE” butonuna basarak kaydediyoruz.

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_23

     Excel Web Access web partımız artık sayfamızda yayında…

17_Sharepoint2013_ExcelGrafikTablo_WebpartEkleFoto_24

      AR-GE ile veya planlama ile uğraşanların faydalanabileceği bir web part olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki bizim gibi istatiksel bilgileri veya veri tabanı benzeri bilgileri, benim gibi Excel’de tutmayı seviyorsanız; bu web part çok faydalı olacaktır.

     Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.. Yorumlarınızla desteklerinizi bekleriz. Sadece iyi şeyleri değil beğenmediğiniz veya ihtiyacınız olan şeyleri de yorumlara yazabilirsiniz.

    Murat GÜL

About the Author

1 thought on “Sharepoint Excel Web Access Web Partı İle Excel Grafik Tablosu Gösterme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir