Hyper-V Sanal Sunucuda USB Kullanımı – 2

Hyper-V sanal sunucularda USB kullanım yöntemlerinden ikincisi olan bu yöntem, ilkine göre çok daha kolay ve amacına uygun hizmet etmektedir. Bu yöntemdeki kısıtlamalar ise sadece USB disklerin kullanımına imkan vermesidir. Bunun sebebi ise Flash belleklerin disk management yardımıyla offline mode ‘a çekilemiyor olmasıdır.

USB diskimizi, Hyper-V Fiziksel Sunucuya takıp Disk Manager ya da Powershell yardımıyla ilgili diski Offline mode getiriyoruz. Disk Management konsolundan, ilgili disk üzerinde sağ tıklayarak Offline seçeneğine tıklamamız yeterlidir.

hyperv-usb2 (1)

Powershell için Set-Disk –Number “Disk Numarası” –Isoffline $true komutunu kullanmak yeterlidir.

hyperv-usb2 (2) 

.Bu USB diski eklemek istediğimiz, Hyper-V sanal sunucusunun ayarlar bölümüne giriyoruz ve disk ekleme seçeneğini seçiyoruz.

hyperv-usb2 (3)

Disk türü olarak “Physical hard disk” seçeneğini seçip, açılan menüden ilgili USB diskimizi seçiyoruz.

hyperv-usb2 (4)

Sunucumuzu açtığımızda USB diskin kullanıma hazır olduğunu görüyoruz. Eğer diski bu pencerede göremiyor iseniz Sürücü harfi ataması yapmalısınız.

hyperv-usb2 (5)

Görüldüğü gibi içerik kopyalama yöntemine göre daha kullanışlı olan bir yöntem olsa da bu yöntemde tam anlamıyla “Passthrough” işlemi değildir. Eğer sanal sunucularınız Server 2012 R2 veya Windows 8.1 işletim sistemine sahip değilse bu yöntem tercih edilmelidir.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

1 thought on “Hyper-V Sanal Sunucuda USB Kullanımı – 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir