Sharepoint 2013 Geri Dönüşüm Kutusundaki Nesneleri Geri Yükleme

(Restore Deleted Items in Sharepoint 2013 Recycle Bin) 

Sharepoint üzerinde kullanıcılar birçok nesneler (item: liste (list), kitaplık (library), sayfa (page) ve site (site)) oluştururlar. Bunların büyük bir kısmı sürekli kullanılırken, birçoğu da kullanıcılar tarafından silinir. Kullanıcılar tarafından silinen nesneler, birinci seviye “Geri Dönüşüm Kutusu (Recycle Bin)” na gider. Buradaki geri dönüşüm kutusundan silinen nesneler de ikinci seviye olan ve “Site Collection Administrator” tarafından yönetilen ikinci seviye “Geri Dönüşüm Kutusu” na gider. İkinci seviye geri dönüşüm kutusundan kullanıcılar hiçbir şey silemezler. Sadece “Site Collection Administrator” yetkisine sahip kişiler burada yetki sahibidir.

İki geri dönüşüm kutusunda da bir nesnenin saklanma süresi toplamda 30 gündür. Yani birinci seviyede 20 gün sonra silinen bir nesne, ikinci seviyede 10 gün daha tutulacaktır. Bu sure sonunda otomatik silinecektir. Diğer bir kısıtlama da storage alanında… Oluşturduğumuz sitenin kapasitesinin yarısına ulaşan geri dönüşüm kutusunda, yeni gelen nesneler otomatik olarak eski nesnelerin üzerine yazılacaktır (overwrite). Tabi bu ikinci kısıt “Site Quotas” aktif ise gerçekleşecektir.Kullanıcılar sadece kendi sildikleri nesneleri görebilir ve geri yükleyebilir. Eğer silinen bir site ise, otomatik olarak ikinci seviye geri dönüşüm kutusuna gider.Tabi bütün site içinde Recycle Bin özelliği kaldırılmış olabilir, bu durumda silinen herşey kaybolur. Herhangi bir backup çözümünüz var ise bu durum tercih edilebilir.(önerilmez)

Peki gerek kullanıcı gerekse yönetici geri dönüşüm kutusundaki nesneleri nasıl geri yükleyeceğiz. Bir örnek ile beraber yapalım.

İnsan Kaynakları sitesinde bir kullanıcı yanlışlıkla (!) abc.aspx sayfasını sildiğini, fakat bu sayfaya da ihtiyacı olduğunu söylemekte… Sizde ilgili sitenin “Pages” kitaplığına (library) baktığınızda sayfayı göremediniz.

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_1

 

Tabi bu arada kullanıcıya ilgili sayfanın ne kadar süre once silindiğini sordunuz. Bir aydan fazla ise kullanıcıya soğuk su (!), bir aydan daha az ise kullanıcıya istediği geri yüklemeyi yapacağınızı söylüyorsunuz. Bu arada ilgili sitede “Site Contents” e tıklıyoruz.

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_2

 

Açılan sayfada sağ üstte “RECYCLE BIN” linkine tıklıyoruz.

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_3

 

Geri dönüşüm kutusunda aradığımız sayfa görünüyor. Eğer görünmeseydi, “Site Settings- Go to Site Collection Level Administration”a tıklayarak oradan ikinci seviye geri dönüşüm kutusuna bakıyoruz. Aşağıda da göründüğü üzere sayfamız görünmekte, ilgili nesnemizin yanındaki kutucuğu işaretleyerek “Restore Selection” linkine tıklıyoruz.

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_4

 

Emin olup olmadığımızı soruyor, “OK” butonuna basıyoruz.

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_5

 

Geri yükleme sonunda geri dönüşüm kutusunda artık sayfamızın görünmediğini görüyoruz ki bu da sayfamızın başarılı bir şekilde geri yüklendiğinin habercisi…

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_6

İlgili kitaplık altından başlangıçta yaptığımız kontrolü tekrar yaptığımızda bu defa ilgili sayfanın yerinde olduğunu görüyoruz 🙂

 

32_SharepointRecycleBinRestoreFoto_7

Görüşmek Üzere….Murat GÜL…

About the Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir