Linux Nedir?

Linux Nedir? Linux’e Giriş, Linux İşletim Sisteminden Ötesi :

GNU(GNU is Not Unix)/Linux bir çok platformda (sunucu, laptop, kol saati, mobil cihazlar, masaüstü, vb.) kullanılan Unix benzeri ama birebir Unix kodu içermeyen 5 Ekim 1991 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilmiş platformdan bağımsız açık kaynak (Open Source) işletim sistemidir.

Linux’ün bir işletim sistemi olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bir çok kaynaktan bilgi edinebilirsiniz. Bunlara değinmeden önce Linux’ün gelişiminde ortaya atılan düşüncelere ve karşılaşacağınız tanımlamalara yer vereceğim.

Linux Açık Kaynak Kod Lisanslama Kullanır(Open Source Code) :

Linux işletim sistemi olmasının yanında Microsoft Windows ya da Apple OS işletim sistemleri gibi bir şirket tarafından geliştirilen, ticari kaygılar olan bir işletim sistemi değildir. Bu nedenle açık kaynak lisanslama sistemini kullanmaktadır.

Açık kaynak lisanslama, ürün tasararımı ya da ürün yayımı sonrasında ortaya çıkan kaynak kodlarının herhangi bir çıkar beklemeden kominite yararına sunulması mantığı ile işleyen lisanslama yöntemidir. Açık kaynak kodlu yazılımlar yazılımcının inisiyatifiyle birlikte toplu olarak kominite tarafından oluşturulur.

İşletim Sistemlerinde Yaygın Olarak Kullanılan Açık Kaynak Yazılımları:

Kullanım yaygınlığı ve işlerlik açısından en yaygın olan açık kaynak yazılımları ve indirebileceğiniz linkleri sundum. Açık kaynak yazılımların desteklenesi yazılım güvenliğinin arttırılmasına olanak sağlamaktadır. Yaygın açık kaynak lisanslama yöntemi olarak GPL(GNU Public License) kullanılmaktadır.

mozilla firefox

Mozilla Firefox

filezilla

Filezilla

GNUCash

GNUCash
Audacity Audacity

gimp

GIMP

openoffice

OpenOffice

vlc player

VLC Player

handbrake

Handbrake

winrar

Winrar

Notepad++

Notepad++

7zip

7-zip

Blender

Blender
pdfcreator PDFCreator(pdfforge)
calibre Calibre

TrueCrypt

TrueCrypt

wp

WordPress

icon-ANDROID

 Android

icon-distros

 Linux Kernel

icon-linux

 Ubuntu, CentOs ve dahası

GNU (GNU is Not UNIX) Çekirdeği, İşletim Sistemi (?):


GNU1983 yılında Richard Stallman tarafından geliştirilmeye başlanan pek çok uygulamasının geliştirildiği ancak GNU adı ile bir işletim sistemi olarak geliştirilememiş çekirdek ismidir. GNU/Linux Linus Torvalds tarafından Minix adı ile geliştirilmeye başlamış ve ilk olarak GNU paketleri kullanılmış ve halen kullanılmaktadır. (GNU C Compiler, GNU Debugger, EMACS ,vb.). GNU kapsamında copyright yerine copyleft adıyla ticari yazılımlar ile ironik bir patentleme mantığı da geliştirilmiştir.

Yaygın Linux Distroları (Dağıtımları):

1. İlk ortaya çıkan linux dağıtımı Linus Torvalds tarafından 1991 yılında 0.01 versiyon adıyla GNU paketlerini içeren bootable bir imaj olarak geliştirilmiştir. Bu sürüm FTP, Telnet gibi araçları barındırmaktaydı çünkü Linus’un amacı Helsinki’deki üniversitenin UNIX sunucularına uzaktan bağlanmaktı. Kullanıcıların DOS sisteminden olan aşinalığı ile geliştirileren Minix adını almış ardından Minix ismi Linus Torvalds’ın ismini çağrıştırması için Linux ismini almıştır. GNU paketleri kullanıldığından Richard Stallman ve taraftarları tarafından GNU/Linux olarak da adlandırılmaktadır.

2. Arch Linux, ileri seviye Linux kullanıcılarını hedefleyen Linux dağıtımıdır. Temel paketleri içerir.

Manjaro Linux, Arch Linux’ün devamıdır. Grafik ekran özellikleri bulunmaktadır. Daha stabildir.

3. Debian, en yaygın dağıtımlardandır. Çok geniş bir paket kütüphanesi bulunmaktadır.

Knoppix, Live CD ya da taşınabilir medyadan çalıştırılabilen ilk Debian dağıtımıdır.

Linux Mint Debian Edition(LMDE), deneysel bir Debian dağıtımıdır. Beta test dağıtımına benzetilebilir.

Ubuntu, Cononical Ltd. Tarafından geliştirilen kullanıcı dostu Debian dağıtımıdır. Kubuntu, Xbuntu, Lubuntu, Linux Mint, Kali Linux en bilinen Ubuntu distrolarıdır.

SteamOS, oyun oynamak için geliştirilmiştir. (Valve)

4. Fedora, Red Hat dağıtımlarını desteklenyen Amerikan şirketinin ismidir. Fedora yerini Red Hat’e bırakmayabaşlasa da Red Hat lisansları nedeniyle Red Hat yerine tercihe edilmektedir.

Red Hat Enterprise Linux, Red Hat grubu tarafından geliştirilen Fedora tabanlı Linux dağıtımıdır. Lisanslama ile şirket ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olduğu için enterprise sürümü ücretlidir. Ancak ücret ödemeden kullanılmaimkanı mevcuttur sadece Red Hat için yayınlanan güncelleme paketlerini alamaz.

CentOS, Red Hat dağıtımlarını takiben aynı kernek üzerine Red Hat paketlerinin CentOS ismi ile değiştirilerek yeniden derlenmesi ile oluşturulan 100% gönüllüler tarafından geliştirlen ve tamamen Red Hat’in aynısı olan Linux dağıtımıdır.

Oracle Linux, Oracle veri tabanı ile uyumlu çalışan ve Oracle tarafından geliştirilen lisanslamaları ücrete tabi ticari Linux dağıtımıdır.

5. Mandriva, Red Hat türevi olan Brezilya ve Fransa’da popülerliği yüksek olan Linux dağıtımıdır.

– Mangeia, Madriva’nın aynısı olan 2010 yılında geliştirlmiş distrodur.

– PCLinuxOS, Mandriva’ya gönüllüler tarafından geliştirilen paketlerin eklenmesi ile oluşturulmuş masaüstü kullanımına yönelik Linux dağıtımıdır.

6. Gentoo, super user ya da power user kullanıcılara yönelik olarak kaynak kodundan paket derlemeye yönelik olarak geliştirilmiş Linux dağıtımıdır.

– Chromium, web uygulamalarını kullanmak için Google tarafından geliştirilmiştir.

– Chrome OS, Chromium’un ticari versiyonudur. Google Chrome OS Chrome Book’larda kullanmaktadır.

7. openSUSE, Alman SUSE şirketinin geliştirdiği Linux dağıtımının genel kullanıma açık halidir.

– SUSE Linux Enterprise, SUSE tarafından desteklenen ticari Linux dağıtımıdır.

8. SlackWatch, Patric J. Volerding tarafından 1993 yılında geliştirilmiş ilk Linux dağıtımlarındandır.

DistroWatch sitesi tüm Linux dağıtımlarının görülebileceği, Linux Counter ise hangi dağıtımın ne kadar popüler olduğunun takip edilebileceği sitelerdir.

© Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

1 thought on “Linux Nedir? Linux’e Giriş, Linux İşletim Sisteminden Ötesi :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir