CCNA-TCP/IP ve OSI Internet Protokol Katmanları:

CCNA sınavlarına hazırlanan adayların her zaman karşılaşacağı konulardan biriside TCP/IP ile OSI Internet Protokol katmanlarıdır.  OSI ve TCP/IP modelleri ağ iletişimini katmanlara ayırarak sıralı görevler, katmanlar arası iletilen özel paketler halinde inceleme imkanı verdiğinden dolayı detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Aşağıdaki tabloda tüm katmanlar görülebilmektedir.

cisco-osi tcp ip katmanları

OSI Katmanları:

Application (Uygulama): Bilgisayarda kullandığımız ağ ile alakalı olan uygulamaların iletişimi başlattığı katmandır. Ör: Filezilla, web browser, ssh. vb. Kullanılan iletişim paketinin adı data (veri) dır.

Presentation (Sunum): Sunulan ağ verilenin sunuş şekli, kodu ve formatı ile ilgilenen katmandır. Kullanılan iletişim paketinin adı data (veri) dır.

Session (Oturum): Bilgisayarlar arasında iletişimin kurulduğu, kurulan iletişimin  devamının sağlandığı ve kontrol edildiği katmandır. Kullanılan iletişim paketinin adı data (veri) dır.

Transport (İletim): İletim katmanı en temel katmanlarındandır. Gönderilen paketlerin iletim ortamının gereklerine göre ayarlandığı geri birleştirilip bir üst ya da bir alt katmana  iletildiği ve İnterent’in temel protokollerinden olan TCP (Transmission Control Protocol / İletim Kontrol Protokolü) nin bulunduğu katmandır. Kullanılan iletişim paketinin adı segment’tir.Network (Network): CCNA sınavına çalışırken mutlaka en çok üzerinde durulması gereken ve yönendirmenin (routing) yapıldığı katmandır. Network katmanı her ağın temelinde olan katmandır. Kullanılan iletişim paketinin adı packet (paket) tır.

Data-Link (Veri-Bağlantı/İletim): CCNA sınavına hazırlanırken üzerinde durulması gereken bir katmandır. Switch’ler aracılığı ile yapılan yönlendirmelerin temelinde yer alır. Kullanılan protokoller Ethernet ve Token Ring gibi temel protokollerdir. Kullanılan iletişim paketinin adı frame’dir.

Physical (Fiziksel): Fiziksel iletimin gerçekleştiği katmandır. Bir bilgisayar programının derlendikten sonra makina koduna dönüştürülmesi gibi bir uygulama veriside (data) sıralı katmanlardan geçtikten sonra en son olarak fiziksel 1 ve 0 lara dönüştürülerek iletim ortamından karşı tarafa iletilir. Kullanılan iletişim paketinin adı bit’tir.

TCP/IP Katmanları:

Application (Uygulama): Yukarıdaki şekilde de görülebileceği gibi uygulama katmanı TCP/IP yapısında üç katmanın bir arada ifade edilmesi ile oluşturulmaktadır. Uygulama katmanlarında çalışan en yaygın protokol HTTP (Hyper Text Treathing Protocol) protokolüdür. Kullanılan iletişim paketinin adı data (veri) dır.

Transport (İletim): OSI katman yapısındaki ile aynı yere denk gelen iletim katmanı aynı özelliklere sahiptir. Kullanılan iletişim paketinin adı segment’tir.

Network (Netwok): Bu katman OSI katman yapısı ile aynı tanımdadır. Kullanılan protokol IP protokolüdür. Kullanılan iletişim paketinin adı packet (paket) tır.Data-Link (Veri-Bağlantı/İletim): Bu katman OSI katman yapısındaki son iki katmanın birleşiminden oluşmaktadır. Kullanılan iletişim paketinin adı frame’dir.

TCP/IP katman yapısına 4 katmanlı ya da 5 katmanlı olarak yapılan yaklaşımlarda mevcuttur. 5 katamanlı olarak yapılan değerlendirmede 5. katman olarak fizikesel (Physical) katmanını dahil edenler bulunmaktadır.

Anlaşılma kolaylığı ve erken ortaya çıkması nedeniyle günümüzde TCP/IP katmanlama yaklaşımı internet iletişimi ifade etmek için kullanılmaktadır.Cisco-Stack Packets

TCP/IP ve OSI Katmanlarında Kullanılan Protokoller:

Cisco_TCP_IP_OSI_katmanları_protokolleri

© Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

3 thoughts on “CCNA-TCP/IP ve OSI Internet Protokol Katmanları:

  • Author gravatar

   Temel düzeyde Cisco bilgileri açıklayıcı olmuş sağolun hocam

  • Author gravatar

   merhaba hocam cisco packet tracer 6.0.1 kullanıyorum ve bir ağ tasarımı yapmam gerekiyor. tasarımda stack yapısı var bunu konfigure edebilir miyim ? kullanmam gereken switch cisco catalyst 3750. hangi switchi seçmem gerekiyor? boyle bir yapıya izin vermiyorsa nasıl oluşturabilirim ? yardımınız için şimdiden teşekkürler.

   • Author gravatar

    İlk olarak geç cevap verdiğimden dolayı kusura bakmayın.

    1. Stack yapısından kastınız OSI yada TCP/IP stack ise bunu standart bir anahtar cihazı (switch) ile yapmanızın imkanı yoktur. Bildiğiniz üzere switchler sadece Data-link layer’a kadar paketlerin içeriklerine nüfuz edebilirler. Stack yapısındaki tüm katmalardan faydalanacaksanız mutlaka switch, router hatta application layer’ı göstermek için sunucu ya da son kullanıcı cihazları kullanarak bir tasarım yapmanız gerekir. Bunun dışında Cisco 6500, 4500 serisi MLS (Multilayer Switching) özelliği olan switchler ile “ip routing” özelliğini aktifleştirerek simülasyonunuzu tek switch üzerinden de yapabilirsiniz. İleride yayınlayacağım makalelerde MLS konfigürasyonlarına da değineceğim.

    2. İki switch üzerinden yapılmış bir stack konfigürasyonundan bahsediyorsanız. Cisco’nun sayfasında bu konu detayları ile açıklanmıştır buradan erişebilirsiniz. Cisco 2900, 3500 serisi switchler stack yapmaya izin verir, modul ve stack kablosu ile çapraz gerekli bağlantıları yaparak içi switch’i tek uplink üzerinden tek switch gibi kullanabilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir