Linux CentOs Kurulumu

Arkadaşlar önceki yazılarımızda sizler ile paylaştığım gibi CentOS birebir RedHat variant’ıdır. CentOS ile ilgili Linux komutları ve işlemleri RedHat içinde aynıdır. Ayrıca Linux işletim sistemlerinin terminal kullanımları ve işleyişleri birbirine benzer olduğundan bir tanesinin sistem yöneticiliğini öğrenmek diğerlerini öğrenmeniz için temel teşkil edecektir.

Anlatımlarda Oracle VM Virtual Box kullandım. (https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads adresinden indirebilirsiniz.)

Şimdi sırası ile CentOS kurulumunu adım adım yapalım:

1. Oracle VM Virtual Box programı kuruldulduktan sonra http://www.centos.org/download/ adresinden CentOS indirilir. İndirirken dikkat edilmesi gereken bir nokta eğer sanal değil fiziksel bir makina üzerine kurulum yapmayı düşünüyorsanız 32 Bit işlemciye sahip makinalar için X86 sürümünü, 64 bit işlemciye sahip makinalar için ise X64 sürümünü indirmek ve kurmaktır.

2. Oracle VM Virtual Box çalıştırıldığında “Yeni” ye tıklayarak yeni bir işletim sistemi eklenir ve aşağıdaki gibi seçim yapılır.

Linux CentOS (1)

3. Sanal makinamızı 1024 MB bellek ile çalışacak şekilde konfigüre ediyoruz. Ancak 512 MB bellek ile de CentOS çalışabilir.

Linux CentOS (2)

4. Bu noktada deafult gelen .vdi uzantısını seçmnizi tavsiye ederim kurulum yapıldktan sonra .vdi dosyasını kopyalabilirsiniz, başka yere yedekleyebilirsiniz ayrıca kurulum sonrasında diğer anltımlarımızda temel sistem yöneticiliği konularına değineceğimiz varsayılan değeri seçmek tavisye edilir.

Linux CentOS (3)

5. Disk tipini seçtiktan sonra fiziksel disk tipini sabit seçmek kurulumda yavaş olmasına neden olur ancak ileride başka bir ortama taşıma kolaylığı sağlar.

Linux CentOS (4)

6. Akabinde gelişmiş ayarlamalar yapabilirsiniz isterseniz sabit sürücünün oluşturulacağı dizin yolunu değiştirebilirsiniz. Default olarak yoluC:\Users\<userName>\VirtualBox VMs\<osName>” şeklindedir

Linux CentOS (5)

7. Daha Sonra “Ayarlar / Depolama / Öznitelikler / CD/DVD Sürücü” tabına ilerleyim CD ikonunun sağındaki ok tıklanarak indirdiğimiz CentOS işletim sisteminin .iso ya da fiziksel CD/DVD yolu tanıtılmak suretiyle kurulum için gerekli tüm hazırlıklar tamamlanmış olur.Linux CentOS (6)

8. Daha sonra kuruluma geçilir. Sıfır bir kurulum yaptığımızdan dolayı “Install or upgrade an existing system” seçilir. Linux CentOS (7)

9. Daha sonra “CentOS” “anaconda istaller” aracılığı ile işletim sistemini yüklemeye başlar.

Linux CentOS (8)

10. CentOS 5 sürümü ile kurulum adımları “terminal” ekranı yerin “grafik kullanıcı ekranı” ile sürdürülmektedir. Tabikide birkaç tıklama ile default bir kurulum grafik kullanıcı ekranı ile yapılabilmektedir.

Linux CentOS (9)

11. “İşletim Sistemi Dili ve Giriş Dili” seçimi yapılır. Ben kullanma kolaylığı sağladığından dolayı “English” olarak tavsiye ediyorum. Ancak isteyen arkadaşlar “Türkçe” yi de seçebilir.

Linux CentOS (10)

12. Linux CentOS (11)

13. Bu noktada storage tipi seçilmektedir. Default değer “Basic Storage Devices” seçeneğidir. SAN ya da iSCSI eklenecekse diğer seçenek seçilir. Ancak anlatımlarada bu konuya LVM konusunda değinilecektir.

Linux CentOS (12)

14. Storage ortamı seçildikten sonra kurulum formatlama ile devam eder.

Linux CentOS (13)

15. Formatlama işlemi sonrasında CentOS için bir domain ismi belirlenir. Biz anlatımlarımızda “getitlabs.localhost.com” ismini kullanacağız.

Linux CentOS (14)

16. Daha sonra “Configure Network” buttonu tıklanarak network bağlantısı “Edit” menüsünden ayarlanabilir. Bu ayarlama network üzerinde kullanılan IP adresleri bilindiği ve network kartı takılı olduğu durumda yapılmalıdır. Aslında default olarak ayarlamayı kurulum esnasında yapmak best practise olarak kabul görmektedir. Ancak “terminal” ekranın kullanımı anlatırken “terminal” üzerinden IP adresi girme, ve diğer ayarları yapma konusunu açıklayacağımdan dolayı burada bir konfigürasyon yapmıyoruz.

Linux CentOS (15)

17. “root” kullanıcısı için bir “password” belirliyoruz.

Linux CentOS (16)

18. Bu menu önemlidir. Bu menüde live CD ya da defult kurulum CD’si mevcut iken kurulu olan CentOS üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Recovery özelliği gibi kullanılabildiği gibi iki işletim sistemini yanyana kurmaya bile imkan verir.

Linux CentOS (17)

19. Partition seçimi sonrasında “Write changes to disk” seçilir.

Linux CentOS (18)

20. Bu aşamada paket kurulumları yapılmaktadır. Uygulamalarımızda “X-Server” ya da GUI ler ile uğramayacağımız için “Web Server” bizim için yeterli olacaktır.

Linux CentOS (19)

21. Kurulum paketleri açarak kuruluma devam eder. Eğer network kartı ve bir IP addresi tanımlarsan en güncel paketler ile kurulum yapabiliriz.

Linux CentOS (20)

22. Process Bar üzerinden yüklemeyi takip ederek kurulan paket isimlerini izleyebilirsiniz. İleride kulan paketler ile etkileşime geçeceğiz 🙂

Linux CentOS (21)

23.  “Congratulations” yazısı kurulumumuzun başarılı olduğunu gösterir. Akabinde “Reboot” a tıklamamız gerekir. Ancak Sanal olarak çalıştığımız dan dolayı “kurulum medyamızı” 7. maddede bahsettiğim işlemleri yaparak çıkarmalıyız ki kapatıp/açınca kurulum başlamasın.Linux CentOS (22)

24.  Aşağıda görüldüğü gibi “Diski sanal sürücüden kaldır” diyerek bir sonraki açılmada kurulum ekranı ile karşılamadan CentOS u başlatabileceğiz.

Linux CentOS (23)

25. Açıldıktan sonra bize “getitlabs login: ” sorusunu soracaktır. Burası login işlemini hangi hesap ile yapacaksan onu yazacağız. Genelde anlatımlarda “root” kullanıcısı anlatılacağından “root” yazacağız.

Linux CentOS (24)

26. “root” yazdıktan sonra 17. maddede belirlediğimiz “password” ü gireriz ve işletim sistemimiz tam olarak hazırdır.

Linux CentOS (25)Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. CentOS Basic Web Server kurulumunu aşama aşama anlatmaya çalıştım. Şimdi sizde kendi Web Server’ınızı kurmanızı tavsiye ediyorum. Son birkaç yılda Linux kurulumları çok kolaylaştı ve kurulum esnasında sizlerde ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir