Exchange Server 2013 Shared Mailbox

Kurum içinde ortak posta kutularına bir çok sebepten dolayı ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece bu ihtiyaca yönelik posta kutusu özelliğine, Exchange Server 2007 sürümüyle tanışmış olsak ta, Exchange 2013 versiyonuna kadar, işlemler sadece Management Shell ile gerçekleştirildiği için çok fazla bilinmemektedir.

Shared Mailbox’ın diğer mailboxlardan en önemli farkı ise, posta kutusu ile ilişkili kullanıcı hesabının, varsayılan olarak “Disable” konumda olması ve bu hesap bilgisi kullanılarak ağ kaynaklarına erişimin neredeyse imkansız oluşudur.

Shared Mailbox oluşturmak için, Exchange Server yönetim sayfası açılır ve Recipients menüsünden Shared tabına ulaşılır. + butonuna basılarak yeni kullanıcı oluşturulur.

shared-mailbox (1)

Açılan pencerede, shared mailbox için görünür ad ve eposta adresleri belirlenir.

Full Access bölümünden, bu eposta kutusunu kullanacak kullanıcılar seçilir. Her kullanıcı epostaları okuyabilir, taşıyabilir ve silebilir. Eğer farklı kullanıcılara farklı yetkiler vermek istiyorsanız Exchange Management Shell kullanmalısınız.

Send As bölümünden ise, bu eposta adresi adına mesaj göndermeye yetkili kullanıcılar seçilir.

shared-mailbox (2)

 

Mailbox oluştuğunda, Active dizinimize disable konumda olan kullanıcı hesabı oluşturulduğunu görüyoruz. İşlemler sırasında hiç bir parola bilgisinin girilmediğini fark etmişsinizdir. Parola bilgisi bilinmemesinden dolayı bu kullanıcı hesabı ile domain üzerinde oturum açamaz, yada ağ kaynaklarına erişemezsiniz.

shared-mailbox (3)

Yetki verilen kullanıcılar, Outlook programını çalıştırdıklarında, kendilerine ait posta kutusuyla birlikte, ortak posta kutusuna da erişim sağlayabileceklerdir.

shared-mailbox (5)

Eğer kullanıcı Ortak posta kutusunu göremiyor ise Email ayarlarından ikinci posta adresi olarak eklemelidir.

shared-mailbox (4)

Ortak posta kutusuna gelen epostaları, Send As yetkisi verilen kullanıcılar, bu eposta adresini kullanarak yanıt verebilirler.

shared-mailbox (6)

Faydalı olması dileğimle.

Ersin CAN

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir