EMC VNX File Extension Filtering

Bir önceki EMC VNX makalemizde; dosya sunucumuzu, VNX depolama birimi üzerine taşımıştık. Bu makalemizde ise dosya uzantılarına göre paylaşım üzerinde filtreleme işlemleri gerçekleştireceğiz. Fakat öncelikle belirtmek isterim ki, bu işlem Windows File Server rolündeki gibi, kullanıcı dostu bir menüye sahip değil :'(.

Active Directory konsolundan storage nesnesi üzerinde sağ tıklıyoruz ve “Manage” menüsüne girerek işlemlerimize başlıyoruz.

VNX-cifs-share (7)

Açılan MMC konsoulundan C$ paylaşımı içerisinde bulunan “.filefilter”  klasörünü açıyoruz.

vnx-file-extension (1)

İşin zor kısmı ise burada başlıyor. EMC, bünyesinde kategori edilmiş dosya uzantıları barındırmıyor. Bu yüzden engellemek istediğimiz dosya uzantılarını tek tek belirtmemiz gerekecek. Bunun için notepad ile boş bir TXT belge yaratıyoruz ve ismini dosya_uzantısı@paylaşım_yolu standardın da oluşturuyoruz.

Örneğin, muhasebe paylaşımına TXT uzantılı dosyaların konulmasını istemiyorsak txt@Muhasebe dosyasını oluşturuyoruz.

vnx-file-extension (2)

İlgili dosyanın güvenlik seçeneklerine gelip, kullanıcılar için gerekli olan güvenlik ayarlarını yapıyoruz. Ben yazımda örnek olarak bütün kullanıcılar için DENY izni verdim.

vnx-file-extension (3)

Sonrasında kontrol işlemi gerçekleştirdiğimizde TXT uzantılı dosyaların kopyalanmadığını görüyoruz.

vnx-file-extension (4)

Eğer bu şekilde bir filtreleme yolu seçerseniz işin içinden çıkamayacağınızı sanırım fark etmişinizdir. Bu konuda size tavsiyem öncelikle paylaşım üzerinde bütün dosya türlerini yasaklamanız, sonrasında sadece ihtiyacınız olan dosya türlerine izin vermenizdir.

Örnek olarak, bizim Muhasebe paylaşımında, sadece Muhasebe departmanında çalışan personelin PST dosyalarının saklanacağını varsayalım. Öncelikle allfiles@paylaşım_yolu parametresini oluşturup bütün kullanıcılara DENY iznini veriyoruz.

vnx-file-extension (5)

Sonra pst@paylaşım_yolu parametresini oluşturup, Muhasebe kullanıcıları için Modify, yönetim içinse Admistrator grubuna Full Yetki veriyoruz.

vnx-file-extension (6)

Kontrol işlemi gerçekleştirdiğimizde PST uzantılı dosyalar harici hiç bir dosyanın kopyalanmadığını görüyoruz.

vnx-file-extension (7)

Faydalı olması dileğimle…

 

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

1 thought on “EMC VNX File Extension Filtering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir