EMC ISILON Networking

EMC ISILON, bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Scale-Out NAS cihazıdır ve her NAS cihazında olduğu gibi  Network yapılandırması burada da önemlidir. Bu sebepten ISILON OneFS konfigurasyon makalemizden önce, network bileşenlerine bir göz atalım.

ISILON, External ve Private network olarak nitelendirilen iki farklı katmana sahiptir.

External yada bilinen adıyla Front-End network katmanı, Client’ lar ile Depolama birimi arasındaki iletişimi sağlamaktadır. EMC Isilon bu katmanda, 1 Gbe yada 10 Gbe bağlantılarını desteklemektedir ve bildiğimiz endüstri tipi switchler kullanılabilmektedir.

Internal yada başka bir ifadeyle Back-End network katmanı ise Cluster Node’ ları arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Bu network katmanında maksimum bant genişliği ve minumum gecikme arzu edildiği için Infiniband Switchler tercih edilmektedir. Yüksek erişebilirlik (HA) yapılandırmalarında ise iki adet switch kullanılmalıdır.

isilon-network-layer

Network altyapısında Star topolojisi kullanılmakta bu sayede cluster içinde node’ lar birbirlerine bir hop mesafesindedirler. HA konfigurasyonunda switchler active / standby mantığı ile çalışmaktadır.

isilon-network-layer2

Faydalı olması dileğimle….

Kaynak :

https://support.emc.com/

http://www.emc.com/domains/isilon/index.htm

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir