EMC ISILON Nedir ?

Teknoloji bloglarını yakından takip eden biriyseniz, özellikle son iki yıldır gündem de bulunan “Cloud” ve “Big Data”  terimlerine oldukça aşinasınızdır. Çünkü bu ikili hakkında  yorum yapmayan bir blog sahibi yada bir IT çalışanı parmakla sayılacak kadar azdır. Bende bu saadet zincirine dahil olabilmek için Ankara seyahatimde bir fırsat bulup, uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Big Data” teriminde bir sistem yöneticisi olarak beni düşündüren temel unsurlar verinin içeriğinden çok aşağıdakilerdir;

  • Verinin Büyüme oranı,
  • Verinin Yönetilmesi,
  • Verinin Kullanıcılara Ulaştırılması,
  • Verinin Güvenliği.

Yukarıdaki özellikleri hali hazırda kullanmış olduğumuz depolama birimleri zaten bir şekilde yapabilmektedir. Fakat işin içine Big Data faktörü girdiğinde bu depolama birimleri yetersiz kalmaktadır ve ortaya “Scale Out” olarak nitelendirdiğimiz depolama birimlerine ihtiyaç doğmuştur. EMC firmasının da bu doğrultuda geliştirmiş olduğu ürün ailesinin ismi ISILON’ dur.

ISILON Scale-Out NAS birimlerinde, geleneksel depolama birimlerinden farklı olarak disk üniteleri ve kontrol ünitesi bulunmamakta, onların yerine her biri içerisinde cpu,bellek,disk ve network arabirimi barındıran Node ‘lardan oluşmaktadır. Bu nodeların yönetilmesi içinde kullanmış olduğu işletim sistemi adına ise OneFS ismi verilmektedir.

OneFS, geleneksel depolama birimlerindeki 3 farklı rol olan File System – Volume Manager – Data Protection ‘ı bünyesinde birleştirmiş ve yazılımsal olarak tek bir rol haline getirmiştir.

emc-isilon (1)

OneFS, geleneksel depolama birimlerinde büyüme sonrası oluşan karmaşıklığıda tamamen gidermiştir. Çünkü OneFS işletim sisteminin temeli single File System, single Volume yapısına dayanmaktadır.

emc-isilon (2)

Depolama birimlerinde kullanmış olduğumuz RAID teknolojisi, BIG DATA ortamlarında verinin korunması aşamasında yetersiz kalacağı öngörülmektedir. Bu yüzden OneFS, verinin FlexProtect teknoloji ile, N + M (Node + Disk) mantığı ile koruması sağlar.

emc-isilon (3)

OneFS, ISILION Smartlock yazılımının sağladığı “Write Once Read Many”  data protection özelliği ile kritik verinin çeşitli sebepler ile kaybolmasının veya değiştirilmesinin önüne geçer.  Ayrıca rol bazlı erişimi desteklemektedir.

emc-isilon (4)

OneFS standart olan SMB, NFS, FTP, HTTP, HDFS gibi birçok protokolü desteklemekte ve içerisinde barındırdığı bu veriye aynı anda farklı protoller ile erişime izin vermektedir.  Vmware Vsphere ortamları ile tam uyumlu olarak çalışmasıda tabiki es geçilemeyecek olan bir özelliktir.

emc-isilon (5)

Ve gelelim ISILON makalesindeki altın vuruşumuza. Mevcut yapımızın yetersiz olması sonucu ISILON ortamına yeni bir node eklemek istediğimizde sistem yöneticisi olarak neredeyse hiç bir şey yapmıyoruz. Yeni nodumuzun fiziksel bağlantılarını yapıp, başlangıç menüsünden “Join Existing Cluster” seçeneğini seçmemiz yaterli. Şaka gibi ama dakikalar içerisinde yeni NODE hizmet vermeye başlıyor 🙂

emc-isilon (6)

ISILON tanıtım makalemiz burada son buluyor ve bir sonraki ISILON kurulum makalemizde görüşmek dileğiyle.

Daha fazlası için kaynak : EMC ISILON ONEFS OPERATİNG SYSTEM white paper.

Ersin CAN

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

1 thought on “EMC ISILON Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir