Cisco VLAN, DHCP, TFTP Uygulaması, Lab-6.0:

Arkadaşlar önceki makalelerimizde,

a. Switch üzerinde VLAN (Virtual Local Area Network) kurulumunu (detaylar için tıklayın),

b. Router ve Server kullanarak DHCP ile IP adresi atmasını (detaylar için tıklayın),

c. ROS (Router On A Stick) uygulamasını (detaylar için tıklayın),

d. Router ve Server kullanarak TFTP üzerinde yedek almayı (detaylar için tıklayın),

e. Temel Switch ve Router güvenlik uygulamasını (detaylar için tıklayın 12) anlatmıştım.

Bu labarotuar çalışmamızda öğrendiğimiz bu konuların en can alıcı noktalarını kullanarak aşağıdaki şekilde görülen topolojiyi tasarlamaya ve gerekli konfigürasyonu yapmaya çalışacağız.

Cisco_VLAN_DHCP_TFTP_1

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve Varsayımlar:

  1. Şekilde topoloji ROS topolojiyisidir. Tek ayırım gösteren nokta Backbone Router’ın Fas 0/1 arayüzüne doğrudan bağlı bir sunucu bulunmasıdır.

  2. Kullanılan laptoplar temsili olarak bir tane olarak herbir VLAN’a bağlanmıştır. Tek laptop ile DHCP üzerinden IP adresi tahsisi başarı ile yapılırsa; 255 adet kullanıcıya da yapılır.

  3. Örnek üzerinde Router ile Switch arasında trunk encapsulation olan hat gerçek hayatta Gibic (uplink) porta bağlanmalıdır. Ancak topolojiyimizde Fas 0/24 interface’ine bağlanmıştır.

  4. Enable secret ile sadece erişim güvenliği dikkate alınmıştır; ancak gerçek hayat uygulamalarında kullanılmayan 20 FastEthernet portu administratively down konumuna alımalı ve port security, MAC adress filtering uygulanmalıdır. Bu konular ilerde Switch’lerde güvenlik ile ilgili uygulamalarımızda detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

  5. TFTP ile yedek alma gerçek hayatta çok kullanılan bir uygulama değildir. Çalışma olaması amacıyla bu labarotuarda değinildi, normalde ben bir .txt dosyasına konfigürasyonların yedeğini alıp, hash’leyerek tutmayı daha kolay buluyorum.

Bu noktalara dikkat edilirse, fiziksel cihaz üzerinde yapılcak hiçbir konfigürasyonda zorluk çekilmeyecektir. Labarotuar uygulamasında kullanılan en önemli ve hatırlamasında yarar olan CLI komutları:

  • switch#vlan 10 /*vlan 10’un vlan.dat dosyasına oluşturulmasını sağlar*/

  • switch#switchport mode access|trunk /*tanımlandığı interface’in erişimini access ya da trunk olarak ayarlamayı sağlar*/

  • router#interface fastEthernet 0/0.10 /*sub-inteface tanımlayarak interface altında birden fazla VLAN bilgisinin akışına imkan verir*/

  • router#encapsulation dot1.Q 10 /*id numarasına göre (10) hangi VLAN bilgisinin bu sub-interface tarafından işleneceğini gösterir.*/

  • router#ip helper-address 10.1.1.2 /*DHCP server IP sinin tanımlanarak sub-interface’in tanımladığı VLAN altına IP adreslerinin DHCP üzerinden dağıtılmasını sağlar.*/

Yukarıda temel noktalarına değindiğim komutların geniş açıklamalarını önceki makalelerde bulabilirsiniz.

Şimdi topolojiyisini tasarladığımız networkümüzün video tutorial üzerinden çözümüne geçelim.

 

VLAN DHCP TFTP UYGULAMASI VIDEO TUTORIAL 1399461466_youtube_square_color

(Video tutorial olarak anlatmamdaki neden ekran görüntüleri ile anlatım yapılması durumunda çok fazla resim olacağından dolayıdır.)Tutorial anlatımı Cisco Packet Tracer programı üzerinden yapılmıştır. Programa buradan erişebilirsiniz.

Videoda anlatılan topolojiye buradan erişebilirsiniz. Umarım yaralı ve açıklayıcı bir anlatım olmuştur. Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Emre Çağlar HOŞGÖR

 

About the Author

3 thoughts on “Cisco VLAN, DHCP, TFTP Uygulaması, Lab-6.0:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir