Cisco Switch VLAN Router On a Stick (ROS) Tutorial, Lab – 4.0.2:

Bu makalemizde bir önceki yazımızda VLAN konfigürasyonu yapmaya çalıştığımız A şirketinin VLAN’larının birbiriyle ve dış dünya ile iletişim için tek router kullandığı görülmektedir. Bu tür konfigürasyonlara Router On a Stick denilmektedir.

1. ROS konfigürasyonlarında router ve switch üzerinde ekstra ayarlamalar yapmak gerekmektedir. Aşağıda anlatımlarda kullanılacak örnek bir ROS topolojisi görülmektedir.

Cisco VLAN ROS

 2. Ayrıca Router üzerinde ayarlamalar yapıldıktan sonra switch üzerinde oluşturulan her VLAN router’a direkt olarak bağlı (directly connected LAN) birer yerel ağ haline dönüştüğünden yönlendirmeler doğrudan router üzerinden yapılır ve local network iletişimi direkt olarak kurulmuş olur. Aşağıda Switch üzerinde ilk olarak yapılması uygulanması gereken komutlar görülmektedir. Yapılan işlemleri görüntülemek için priviledge exec modunda “show vlan” komutu yazılır.

Cisco VLAN ROS Vlan Switchport

Cisco VLAN ROS show vlan

3. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta, switch ile router arasındaki hatan akan trafik birbirinden farklı VLAN’lar için etiketlenmiş olduğundan switch ile PC arasındaki hattan daha fazla yoğun olacaktır. Bu nedenle router – switch arasındaki hat bu trafik yüküne uygun nitelikte seçilmelidir.

4. Switch üzerinde son kullanıcıların bağlancağı portların konfigürasyonlarını önceki yazılarımda anlatmıştım.(VLAN konfigürasyon komutlarına ulaşmak için tıklayınız.) En önemli ve unutulmaması gereken komut “switchport access vlan <id>” komutudur. İlerideki anlatımlarda da kullanılacaktır.

Cisco VLAN ROS interface access

5. Yukarıda da ifade edildiği gibi, switch – router arasındaki hattın switch üzerindetrunk” olarak tanımlanması gerekir. Switch ile başka bir aktif cihaz arasındaki hattın üzerinden birim zamanda birden fazla VLAN bilgisi geçiyorsa bu hattın modu “trunk” olarak tanımlanır. Bu maksatlar “global konfigürasyon” modundan “inteface konfigürasyon” moduna geçildikten sonra ilgili interface üzerinde “#switcport mode trunk” komutu çalıştırılır.

 Cisco VLAN ROS Vlan Switchport mode trunk

6. Router da yapılması gerekenler daha deyatlıdır. Birden fazla VLAN bilgisinin alınacağı interface üzerinde sub-interface tanımlaması yapılır. Ayrıca her interface üzerinde “encapsulation dot1q <vlan id>” ayarlaması da yapılmalıdır. Aşağıdaki komutlar sırası ile girilir.

#config terminal
#interface fastEthernet 0/0
#no shutdown /*bu komut başta girilmezse her sub-interface de teker teker girilmelidir :)*/
#interface fastEthernet 0/0.2
#encapsulation dot1q 2 /*2 rakamı vlan id ile aynı olmalıdır*/
#ip address <A.B.C.D>

7. Örnek ROS topoljisi üzerinde yukarıdaki komutların detaylı uygulaması aşağıda görülmektedir.

Cisco VLAN ROS router ınterface

Cisco VLAN ROS router sub-interface

8. Aşağıda  anlatılmakta olan topolojinin video tutorial’ını bulabilirsiniz. Ayrıca isteseniz Paket Tracer (ROS.pkt) dosyasını buradan indirebilir ve paket tracet üzerinden kendiniz topolojisi konfigür edebilirsiniz. Umarım yararlı bir ROS anlatımı olmuştur.

A. Switch Üzerinde Statik VLAN Konfigürasyonu:

B. PC IP  Konfigürasyonu:

C. Router On a Stick Switch – Router Konfigürasyonu 1:

D. Router On a Stick Switch – Router Konfigürasyonu 2:

E. Router On a Stick Switch – Router Konfigürasyonu 3:

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

1 thought on “Cisco Switch VLAN Router On a Stick (ROS) Tutorial, Lab – 4.0.2:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir