Cisco Paket Tracer Kurulumu ve Kullanımı (Packet Tracer Tutorial)-LAB 1.1:

Cisco Packet Tracer programı giriş seviye network sınavlarında (CCNA), temel network tasarımında (network design), sahada işe başlamadan önce simülasyon yapmak amacıyla, tasarımı tamamlanan bir topolojinin testi amacıyla kullanılabilecek bir yazılımdır.

Anlatımımlarımda Cisco Packet Tracer kullanacağımdan dolayı kurulumu ve menülerini bu yazımda anlatmaya çalıştım.

1. Cisco Paket Tracer indirilir ve bilgisayarımıza kurulur. (Cisco, Packet Tracer programını eğitim kurumları ve kurslara Network Academy  adresine kayıt olunca veya katkıda bulununca indirmeye izin vermektedir.)

2. Kurulum esnasında tek dikkat edilmesi gereken yer projelerin kaydedildiği yerdir. Eğer ileri diyerek geçerseniz “Belgelerim” dizini altında Cisco Packet Tracer isimli bir klasör oluşacak ve çalışmalarınız buraya kaydedilecektir.Cisco-Packet Tracer Kurulumu-1

3. Kurulumdan sonra programın kısa yolunu masaüstünde oluşturun ve programı çalıştırın. Çalıştığında ilk görünüm şu şekildedir.

Cisco-Packet Tracer Kurulumu Açılış Ekranı-2

4. Menülerin görünümü ve kullanımı:

a. File (Dosya) menüsü ile yapılabilcekler: Yeni proje açmak, mevcut projeyi açmak, Packet Tracer tutoriallar ile birlikte yüklendiyse örnek bir proje açmak, kaydetme, projeyi yazdırmak.

Cisco-Packet Tracer Menüler-1

b. Edit menüsü ile yapılabilecekler: Seçili olan bir nesneyi kopyalama, yapıştırma, değişiklikleri ileri/geri alma.

Cisco-Packet Tracer Menüler-2

c. Geliştirmeler, eklentiler (Extensions) gelişmiş özellikleri barındıran bir menüdür. Araçlar menüsü tasarımda kullanılabilecek çizim araçlarını, cihaz diyalog araçlarını barındıran yaralı bir menüdür.Cisco-Packet Tracer Menüler-3

d. Aşağıda resimde görülen aktif cihazların eklenebildiği ikonlar ile gösterilen menü tasarımlarda ve çözümlemelerde en çok kullanılacak olan menüdür. Bu menü aracılığı ile router, switch, hub, MLS (Multilayer Switch), bağlatı çeşidi (UTP, F/O, serial) eklemeleri seçimleri yapılabilir. Kullanılan cihazlar Cisco cihazlarıdır. Bunlara ek olarak jenerik (custom) cihaz tasarımı da yapılabilir ve mevcut cihaz menüden seçildikten sonra kart eklenerek tasarım kişiselleştirilebilir.

Cisco-Packet Tracer Menüler-4

e. Sağ alt köşedem Simulation seçimi yapılarak gerçek zamanlı gösterimden simülasyon gösterimine geçilerek bir tasarımın hızlı bir şekilde simülasyonuda yapılabilir. Ayrıca sağ taraftaki tablardan devreler üzerinden gönderilen paketlerin tipileri seçilerek izledikleri yol ve cihazların davranışları simüle edilebilir. Bu tabın kullanımda sağladığı yarar yapılan bir tasarımın sahada uygulanmadan önce tepkilerini ölçmemize imkan sağlamasıdır.

Cisco-Packet Tracer Menüler-5

f. Sol üst köşeden Physical seçimi yapılarak WAN ortamında yapılacak tasarımınların uygulanmasında ya da yapılan büyük tasarımların daha geniş bir alanda görünümünü incelemek amacıyla kullanılır. Detaylardan uzaklaşarak tasarımın geniş görünümünü incelemek amacıyla kullanılır.

Cisco-Packet Tracer Menüler-6

g. Aşağıda tasarıma eklenmiş bir router üzerine tıklandığında açılan pencerler detaylı olarak görülmektedir. Physical ayıracı router üzerinde değişiklik yapmak için kullanılır. Config ayıracı router üzerinde komut ile yapılabilecek bazı değiklilerin yapılabildiği yerdir. CLI, komut satırının görüntülendiği ayraçtır. CLI tasarımlarda ve uyglamalarda en çok kullanacağımız kısımdır.

  • Cisco-Packet Tracer Menüler-7 1. router > physical tab
  •  Cisco-Packet Tracer Menüler-92. router > config tab
  • Cisco-Packet Tracer Menüler-83. router > CLI tab
  • Cisco-Packet Tracer Menüler-104. Switch
  • Cisco-Packet Tracer Menüler-115. PC (ip ayarları, cmd, browser, e-mail vb. son kullanıcıdan test edilebilecek özellikler bulunmaktadır.)

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir