Basit Switch Konfigürasyonu (Cisco), LAB-3.0:

    Önceki yazımızda basit router konfigürasyonu ile ilgili bilgi sumuştuk. Bu yazımızda sizler ile temel switch ayarlarını yapacağız. Ardından bu ayarları simülasyon üzerinde uygulama imkanı elde edeceksiniz.

Switch (anahtar) ile ilgili tanılamlarımıza buradan erişebilirsiniz. Genel olarak switch layer-2’de çalışan, çok-portlu(multi-port), paketleri ileten gelişmiş bir bridge’dir. Networkler gelişirken dummy(vasıfsız, aptal) olarak değerlendirebileceğimiz hub veya bridge’ler üzerinden paketler iletilirken, karşılaşılan problemler (büyük collision domain’leri, broadcast problemleri, çoklu broadcast domainleri) nedeniyle birdge’lere paket yönlendirme, unicast çalışma, microsegmentation, uygulama ayarlama, QoS (Quality of Service) özellikleri eklenerek ilk switch’ler geliştirilmiştir. (switch ile bridge, hub’ların karşılaştırılması için tıklayınız)

Günümüzde switchler bridge ve hub’lara göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Router özelliklerini barındıran layer-3 multilayer switchler backbone swıtch olarak kullanılmaktadır. 

Not: Temel switch komutlarına buradan erişebilirsiniz.

Cisco_router_on_a_stick_1

Aşağıda gösterilen ayarları Packet Tracer yardımıyla yapalım;  1. Router’ın adı RouterA, switch’in adı SwitchA olarak değiştirilecek,
  2. Şifreler güvenli olarak oluşturulacak ve tüm şifreler “getitlabs” olacak,
  3. IP Adress atamaları yapılacaktır,
  4. RouterA üzerinden tüm kullanıcılar 192.172.35.0/30 networküne default route kullanılarak yönlendirilecek,
  5. PC-A üzerinden RouterA’ya console 0 bağlantısı yapılacak ve router’a telnet ve ssh yapılabilecek.
  6. Tüm bağlantılar PC-B üzerinden test edilecek ve traceroute komutu çalıştırılacaktır.

Aşağıdaki videoda 1, 2, 3 maddelerinin uygulaması Cisco Packet Tracer üzerinden anlatılmıştır.

Aşağıdaki devam videolarında 4, 5, 6 maddelerinin uygulaması Cisco Packet Tracer üzerinden anlatılmıştır.Telnet Bağlantısı Kurmak:

Bir Bilgisayardan SSH Yapmak İçin Router’a Gerekli Ayarları Yapmak:

    Anlatımlar ve Packet Tracer ile anlatılan konfigürasyonları uygulama imkanı bulabileceğiniz .pka (Packet Tracer Activity) dosyasını buradan indirebilirsiniz. Faydalı olacağını düşündüğüm temel switch ve router ayarlarını kullanırken karşılaştığınız problemleri aşağıdan paylaşabilirsiniz.

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

1 thought on “Basit Switch Konfigürasyonu (Cisco), LAB-3.0:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir