WinXP Efsanesi Gerçekten Bitti :'(

Windows 7 işletim sisteminin piyasa sürülmesinden kısa bir süre sonra Windows XP desteğinin bitirileceği duyurulmuş fakat sonrasında bu duyuru geri çekilmişti. Üzerinden yıllar geçti ve şuan en güncel işletim sistemi olan Windows 8.1 raflarda yerini aldı. Fakat kullanıcılar Windows XP den bir türlü beklenen oranda vazgeçmiyorlardı. Bunun en önemli nedeni muhtemelen çalışabilmek için küçük gereksinimlere ihtiyaç duymasıdır.

Kullanıcı sayısı halen daha Vista’ dan fazla olan XP için Microsoft yinede bir şeyler yapmak zorundaydı ve bir ay önce efsane işletim sisteminin desteğinin 8 Nisan tarihinde kaldırılacağını duyurdu. Önceleri yeniden bu sürenin ileri bir tarihi alınacağı düşünülse de KB2934207 güncelleştirilmesi ile bilgilendirme güncelleştirilmesi gönderilmiştir. Bu paket Microsoft’un bu konuda ne kadar kararlı olduğunun bir göstergesi oldu.

Xp-Ruyasi

Peki bundan sonra ne olacak, aslında bireysel kullanıcılar için değişen çok fazla bir şey olmayacak. Evet güncelleştirme paketleri alamadıkları için bireysel kullanıcılarda tehlikede fakat devlet kurumları, banka gibi kurumsal şirketleri bekleyen tehlike karşısında önemsenmeyecek kadar az durumda. Çünkü hackerların bulacak oldukları yeni güvenlik açıkları, yer altı borsasında elden ele dolaşacak ve bu tür kurumlara karşı kullanılacak. Bu yüzden eğer imkanınız var ise 8 Nisan tarihinden önce Windows XP işletim sistemini terk ediniz, çünkü Service Pack 4 paketine sahip bir işletim sistemini kullanamayacaksınız. 🙂

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir