SP 2010 Group Work Site Şablonunu Sharepoint 2013’ te Kullanabilme

(Activate Group Work Site Template (was in SP 2010) in Sharepoint 2013)

 

Grup Çalışması Site Şablonu (Group Work Site Template) bir takım çalışmasında gerekli olabilecek ve bilgi paylaşımını kolaylaştıracak bazı uygulamaları üzerinde hazır bulunduran site şablonudur. İçeriklerine bakacak olursak: Grup Takvimi (Group Calendar), bir bilginin çalışma grubuna ait kullanıcılar tarafından okunma ve gereğinin yapıldığını gösteren liste (circulation list), Telefon Çağrı Kayıt (Phone-Call Memo), doküman kitaplığı (Document Library) ve bazı diğer liste türleri (Görevler (Tasks) vb.) 

Sharepoint 2010 (SP 2010) üzerinde hazır olarak gelen bu şablon, Sharepoint 2013 üzerinde maalesef görünmüyor. Sebep olarak bu site türünün Team Site şablonunun gölgesinde kalması, bu nedenle de SP 2010’ da çok kullanılmaması gösterilmiştir. Haksız da sayılmazlar… 

Ama şunu da bilmenizi isterim ki bu site şablonu tamamen özellik olarak çıkarılmadı, sadece kulanıcıların gözünden saklandı (Hidden). Basit birkaç adımda istersek bu şablonu geri getirebiliriz. 

Bunun için alt site eklemek istediğimiz sitenin “Site Contents” ine tıklıyoruz. Açılan sayfada en altta “new subsite” linkine tıklıyoruz.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_1

 

Eklemek istediğimiz site şablonlarında “Collaboration” sekmesi altında “Group Work Site” görünmüyor.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_2

 

Bu şablonu eklemek için XML türündeki WEBTEMP dosyasını Sharepoint 2013 sunucumuzda aratıp bulmamız gerek. Bunun için aşağıdaki gibi “Search” e tıklıyoruz.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_3

 

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\15\TEMPLATE\1033\XML yolunu arama çubuğuna kopyalayabilirsiniz. Sonuca tıklayınız.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_4

 

Açılan pencerede “WEBTEMP” xml belgesi üzerinde “sağ tık- Open with- Notepad” e tıklıyoruz. Başka bir derleyici de kullanabilirsiniz. SP Designer gibi…

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_5

 

Açılan belgede “Ctrl+F” ile “Group Work Site” yazan satırı buluyoruz.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_6

 

Bulduğumuz satırdaki “Hidden” özelliğini “TRUE” yerine “FALSE” olarak değiştiriyoruz. Ve belgemizi kaydediyoruz.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_7

Site eklemek için başlangıçta yaptığımız işlemlerin aynısını yaptığımızda, bu sefer “Collaboration” sekmesi altında “Group Work Site” şablonunu seçebileceğimizi görüyoruz.

 

31_SharepointGroupWorkSite TemplateFoto_8

 

Faydalı olması dileğiyle… 

Görüşmek Üzere….Murat GÜL…

About the Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir