SharePoint Site Collection Kota ve İçerik Kilit Ayarları

(Configure Quotas and Locks in Sharepoint 2013)

SharePoint sitelerimizin üzerinde bulunduğu Site Collectionlar için depolama alanı kota ayarlaması yapabilir, belirli seviyelerde ikaz vermesini sağlayabiliriz.

Bu işlem “Cental Administration” arayüzünden yapılmaktadır. Central Administration sayfamızda “Application Management” linkine tıklıyoruz.

44_SharepointConfigureQuotas_Locks_Foto_1

 

 

Bu kısımda “Site Collections” başlığı altından “Configure quotas and locks” linkine tıklıyoruz.

44_SharepointConfigureQuotas_Locks_Foto_2

 

 

Açılan sayfadan kota uygulamak istediğimiz site collection adının seçili olmasına dikkat ediyoruz! Ben kişisel sitelerin (Personal Site) üzerinde bulunduğu site collection’ı seçiyorum. Hemen altında gördüğümüz kısımda istersek bu siteye içerik eklemeyi önleyebilir (2.şık), istersek içeriklerin kullanıcılara “Read Only (Salt Okunur)” olmasını ve hangi seviyede bu yetkinin verileceğini seçebilir (3.şık) veya siteye ulaşımı tamamen kaldırabiliriz.(4.şık) Ben ilk şık ile devam ediyorum yani içeriğe ait herhangi bir kısıt kullanmıyorum.

44_SharepointConfigureQuotas_Locks_Foto_3

 

 

Kilit ile ilgili ayarlardan sonra kota ayarlarına geçebiliriz. “Current quota template” kısmında hazır bir kota şablonu da seçebiliriz. bir sonraki makalemizde kota şablonu oluşturmayı anlatacağım. Fakat şimdi limitlerini kendimizin belirleyeceği “Individual Quota” seçeneği ile devam ediyoruz.“MB” cinsinden istediğimiz sınırları giriyoruz. İkinci seçenekte de ikaz e-postası göndereceği sınırı belirtiyoruz.

44_SharepointConfigureQuotas_Locks_Foto_4

 

 

Hemen altta “Sandboxed Solutions Resource Quota” yazan kısımda Sandboxed Solutions ne olduğunu başka bir makalemde anlatacağım. Dolayısıyla varsayılan değerleri olduğu gibi bırakıyoruz. Ve ardından “OK” butonuna tıklıyoruz. Ve artık kotamız devreye giriyor.

44_SharepointConfigureQuotas_Locks_Foto_5

 

Görüşmek Üzere!

Murat GÜL

About the Author

2 thoughts on “SharePoint Site Collection Kota ve İçerik Kilit Ayarları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir