SharePoint PDF Belgesini Kaydetmeye Zorluyor!

(Sharepoint Enforces Saving PDF Files Instead of Opening in Browser )

Sharepoint Belge Kitaplıklarında (Document Library) sık karşılaşılan sıkıntılardan biri de kitaplıkta kayıtlı olan PDF belgelerinin internet tarayıcımızda (Browser) açılmaması ve bizi pdf belgelerini kaydetmeye zorlamasıdır.

SharepointPdfinBrowser_1

Peki bu kader mi?  : ) Tabiki de değil. Öncelikle bu neden olmaktadır onu bir anlayalım. Sharepoint sunucumuzdaki web uygulamaları, internet tarayıcılarını ele alırken, güvenlik önlemi olarak pdf dosyalarının açılmasında “Site Scripting” saldırılarına karşı sıkı güvenlik politikaları izlemektedir. Yani varsayılan olarak bu ayar yapılmıştır. Şimdi bu ayarı nasıl değiştirebileceğimizi görelim. Öncelikle “Central Administration” üzerinde”Manage Web Applications” bağlantısına tıklıyoruz.

 

SharepointPdfinBrowser_2

 

PDF belgelerini açmada sorun yaşadığımız sitemizi seçtikten sonra Şerit (Ribbon) menüden aşağıda görüldüğü gibi “General Settings” bağlantısına tıklıyoruz.

SharepointPdfinBrowser_3

 

 

Açılan pencerede “Browser File Handling” başlığı altında iki seçenek bulunmaktadır. “Permissive (Serbest)”  ve “Strict(Katı)”… Varsayılan olarak “Strict(Katı)” seçilidir. Bunu “Permissive (Serbest)” seçili hale getirip “OK” butonuna tıklıyoruz.

 

SharepointPdfinBrowser_4

 

Aynı PDF belgemize tekrar tıkladığımızda tarayıcımızın artık kaydetmeye çalışmadığını, internet tarayıcısında belgeyi açabildiğini görebilirsiniz.

SharepointPdfinBrowser_5

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Murat GÜL

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir