Sharepoint Liste Geçerlilik Ayarları

Sharepoint Liste Geçerlilik Ayarları

(Sharepoint List Validation Settings)

 

            Get-itlabs.com şirketinin başarılı ilerleyişi karşısında duygulanan ve personelini ödüllendirmek isteyen (!) patronumuz, personelinden katılmak isteyenlere (gönüllülük esası ile) Bolu Gezisi planlamış ve İnsan Kaynakları bölümüne bir liste hazırlamasını ve bu listeye en son 23 Nisan 2014 tarihine kadar personelden katılmak isteyenlerin kayıt yaptırmalarını istemiştir.

            Sizde İnsan Kaynakları bölümü site sahibi olarak bir liste hazırladınız. Listemizin adı, açıklama kısmı aşağıdaki gibi olabilir. Tabi ki kullanıcıların görmesi açısından Quick Launch menüde görünmesini istiyoruz. Herkese bu listeye katkı sağlayabilmeleri için “Everyone” grubuna “Contribute” yetkisi verdiniz. Yetki işlemleri daha önceki makalelerimizde anlatıldığından bu kısımda göstermedim.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_1

            Bu listeye Katılımcı adı ile bir Kişi/Grup tipinde kolon ekliyorum.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_2

            “Title” kolonu işime yaramayacağından ismini katılacak kişi sayısı olarak değiştirdim. Ve altına personelin kendisinin de bu rakama dahil olduğu açıklamasını girdim.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_3

            Listemize ait linki e-posta aracılığı ile bütün kullanıcılarımıza ulaştırdık. Amacı hakkında ve linki hakkında bilgiyi alan kullanıcılar yavaş yavaş kayıt girmeye başladı.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_4

            Kayıt işlemleri devam ederken patronun listeye 23 Nısan 2014 tarihine kadar giriş yapılması isteği aklınıza geldi. Tabi bunu yapmanın değişik yolları var. En kötü son gün akşam vermiş olduğunuz yetkileri kaldırırsanız zaten personel giriş yapamayacaktır. Fakat personel yetki probleminden dolayı bir uyarı alacak. Sürenin tamamlandığına dair bir uyarı almayacak. Bu da kısa sureli bir karmaşaya yol açabilir.

            Bunu önlemek için, Tur Katılım Listemizin ayarlarına gidiyoruz. (List Settings) Buradan “General Settings” başlığı altından “Validation Settings” e tıklıyoruz.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_5

 

            Açılan pencereden, formül kısmında “Created” kolonuna çift tıklıyoruz. Formül metin kutusunda [Created] şeklinde görünecektir. Bu ayarlar geçerlilik (validation) ayarları olduğu için, vereceğimiz tarihten sonra geçerli olmayanı değil, vereceğimiz tarihe kadar geçerli olanı gösterecektir. Bu nedenle vereceğimiz tarihten küçük oluşturma tarihine sahip olan girdilere izin verecektir. Dolayısıyla formülün son hali [Created]<4/23/2014(Tarih kısmı kullandığınız tarih formatına uygun olmalıdır.) şeklinde olacaktır. Tersini yazmamız durumunda ise bu tarihten önceki yazılan girdileri kabul etmeyecektir. Girdi yapmaya çalışan kullanıcılara gösterilecek uyarıyı da “User Message” kısmına yazıyor ve “Save” butonuna tıklıyoruz.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_6

            Verdiğimiz tarihten sonraki kaytı isteklerinde “Save” butonuna tıklayınca aşağıdaki gib bir uyarı, kullanıcılar tarafından görülecektir.

26_SharepointListValidationSettingsFoto_7

                     Görüşmek Üzere….Murat GÜL…

About the Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir