SharePoint Doküman Kitaplıklarında En Çok Tıklananlar (Popülerlik) Bilgisi

(Popularity of Items in SharePoint Document Libraries and Documents) 

SharePoint 2013 ile gelen güzel bir özelliktir popülerlik bilgisi… Peki ne işe yarar? Nasıl bakılır? Neleri gösterir? Kısaca bunları öğrenmeye çalışalım.

Bu özellik sayesinde SharePoint Doküman kitaplıkları içerisinde bulunan dokümanlarımızın hangisinin daha çok kullanıldığı ya da tıklandığı bilgisini, ayrıca doküman bazında da her dokuman için günlük ve aylık tıklanma oranları ve grafiklerini alabiliriz. 

Nasıl yapıldığı kısmına gelince önce sitemizdeki herhangi bir doküman kitaplığına tıklıyoruz.

 

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_1

Açılan doküman kitaplığında Ribbon menu üzerinde “LIBRARY” sekmesi altında “Share & Track” bölümünde “Most Popular Items” linkine tıklıyoruz.

 

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_2

 

Açılan sayfada dokümanlarımız için “En Çok Görüntülenen (Most Views)”, “Farklı Kullanıcılar Tarafından En Çok Görüntülenen (Most Views by Unique Users)” ve son olarak da “En Çok Önerilenler (Most Recommendation Clicks)” kategorilerinde bilgiler alırız. Peki Sharepoint bu bilgileri nasıl sağlıyor. Sunucumuz (Sharepoint Server) her türlü kullanıcı etkisini (user events) (linke tıklama, doküman okuma, bir nesneyi takip etme) bir kullanım hareketleri (usage actions) veritabanında saklar. Kendi üzerinde bulunan bir algoritma ile yukarıdaki başlıklara göre bilgileri sınıflar ve kullanımımıza sunar. Bu hesaplama algoritmalarının tamamı “Analytics” olarak geçer. Aslında biz bu tarz bilgileri günlük yaşamımızda satış sitelerinde veya sosyal paylaşım sitelerinde çok görüyoruz. Örneğin Facebook kendi algoritmalarını kullanarak bize tanıyor olabileceğimiz kişileri yüksek başarı oranında gösterebiliyor. Veya satış sitesi bu ürünü alan şunu da aldı bakmak ister misiniz ? diyor. Yani ilk defa gördüğümüz bir özellik değil.

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_3

 

Şimdi de doküman bazında nasıl bilgi alıyoruz ona bir göz atalım. Bu defa “Ribbon Menü” üzerinde “FILES” sekmesine tıklıyoruz. Tıkladığımızda menüdeki özellikler aktif değil, tabiki bunun nedeni herhangi bir doküman seçmemiş olmamaızdır. İkinci olarak hakkında bilgi almak istediğimiz dokümanın yanındaki işaret kutucuğuna tıklayarak seöme işlemini yapıyoruz. Son olarak da Ribbon menu üzerinde “Popularity Trends” linkine tıklıyoruz.

 

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_4

 

Bunun sonucunda istediğimiz bilgiler bir excel dosyasında karşımıza çıkacaktır. Kaydetmek veya sadece açmak isteyip istemediğimizi soracaktır. İsteğinize göre cevaplayınız.

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_5

 

Açılan dosyada ilgili dokümanın günlük tıklanma ve farklı kişiler tarafından tıklanma bilgilerini görebilirsiniz.

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_6

 

Aynı dosyanın alt kısmında da aynı bilgilerin aylık özetini ve grafiğini alabilirsiniz.

39_SharepointDocumentLibraryPopularityFoto_7

Eğer bu bilgileri alamıyor veya her zaman boş olarak karşınıza çıkıyorsa, “Central Administraiton” sayfasına “Analytics” ile ilgili Timer job’ lara bir göz atmanız ve gerekirse çalıştırmanız gerekebilir.

Görüşmek Üzere….Saygılar…Murat GÜL…

About the Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir