Sharepoint 2013 Dil Paketi Yükleme ve Kullanma

(How To Install Language Packs for Sharepoint)

 Sistem yöneticileri olarak gerek alışkanlık, gerekse kurulum kolaylığı nedeniyle kullanılan uygulamaları İngilizce olarak yükler ve konfigure ederiz. Fakat kullanıcılar menülere ve kullanıma ait bağlantılara (Add document ya da Belge ekle) baktığında kendi anlayabilecekleri dilde kullanmayı severler. Bu nedenle sharepoint sitemizin kurulumdan sonra dil ayarlarını değiştirmek, yeni bir dil eklemek için neler yapmamaız gerekir, buna birlikte göz atalım…

Öncelikle ben bu işlemi Türkçe Dil Paketi için uygulayacağımdan, ilgili dil paketini Microsoft’un sitesinden indiriyoruz. Türkçe Dil Paketi indirmek için tıklayınız.

İndirdiğimiz dil paketi .img uzantılı olarak inecektir. 7-zip gibi bir programla .img uzantılı dil paketi doyasının içeriğini çıkartarak (Extract to here) ilgili “Setup” dosyasını görüyoruz ve çift tıklayoruz. Kullanım anlaşmasını kabul ettikten sonra aşağıdaki gibi ilerlemenin tamamlanmasını bekliyoruz.

 

SPInstallLAngPack_Foto1

 

 

İlerleme tamamlandıktan sonra “Sharepoint Products Configuration Wizard” otomatik olarak başlasın mı diye soracaktır. Kutucuğu işaretli olarak bırakıp, yükleme ekranını kapattıktan sonra konfigürasyon sihirbazı otomatik olarak başlayacaktır. Bu işlemi daha sonra yapmak isterseniz de sunucumuzda “Başlat” menüsündeki Sharepoint klasörü altında da konfigürasyon sihirbazını bulup çalıştırabilirsiniz. “Next” ile ilerliyoruz.

SPInstallLAngPack_Foto2

 

 

Açılan pencerede IIS ve bazı Sharepoint servislerinin yeniden başlatılacağı uyarısı karşımıza çıkıyorö “Yes” ile ilerliyoruz.

SPInstallLAngPack_Foto3

 

 

Dil paketi ile gelen değişiklikler ilgili Registry kayıtlarında ve dosyalarda ilgili yerleri güncelliyorç Bu güncelleme biraz zaman alabilir. Sharepoint dili ile “Bu işlem uzun sürmez” 🙂 …

SPInstallLAngPack_Foto4

 

 

Konfigürasyon başarı ile tamamlandıktan sonra “Finish” e tıklıyoruz.

SPInstallLAngPack_Foto5

 

 

Bundan sonra yapacağımız iş, site ayarlarımızdan “Site Administration” başlığı altındaki “Language Settings” e tıklamak.

SPInstallLAngPack_Foto6

 

 

Gelen menüde artık “Alternate language(s)” başlığı altında “Turkish” seçeneğini görebiliyoruz. Seçiyor ve “OK” butonuna tıklayarak  devam ediyoruz.

SPInstallLAngPack_Foto7

 

Ve artık aşağıda görebileceğiniz gibi, menülerde gösterilen dil artık Türkçe oldu. Güle güle kullanın.

SPInstallLAngPack_Foto8

 

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Murat GÜL

About the Author

2 thoughts on “Sharepoint 2013 Dil Paketi Yükleme ve Kullanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir