Sharepoint 2013 Web Partlar Arasında Bağlantı Kurmak

Sharepoint 2013 Web Partlar Arasında Bağlantı (Filtreleme vb.)Kurmak

(Sharepoint 2013 Web Part Connections)

   Şöyle bir senaryo düşünün ki, sitenizde bir sayfanız var ve bu sayfada çalışanlarınız hakkında bilgileri içeren bir listeyi yayınlamak istiyorsunuz. Belirli ihtiyaçlardan dolayı bu listede bir takım filtreleme ihtiyacınız oldu. Benim kullanacağım örnekte bir çalışanlar listem olacak, bu listede Çalışanın Adı, Soyadı ve İkamet ettiği şehir sütunları olacak. İkinci bir liste olarak da iller listemiz olacak. Bu iki listeyi insan kaynakları bölümünün sitesinde oluşturacağımız bir sayfada web part (app part) olarak ekleyip yayınlayacağız. Aralarındaki bağlantıyı düzenleyip, iller listesinde bir il ismine tıkladığımızda, diğer listede o ilde ikamet edenleri göstermesini sağlayacağız. Şu anda liste yapısı size çok basit gelmiş olabilir. Fakat daha karmaşık listelerde de çalışmak zorunda kalırsak bu bağlantı kurma çok faydalı olacaktır. Siz de bu örneğin aynısını, şirketinizde kadro pozisyonları bir liste, çalışanlarınız çalıştığı kadroyuda içerecek (bu iki listede kadrolar ortak eleman) şekilde ikinci bir liste olacak şekilde, kadro listesinde bir kadro pozisyonuna tıkladığınızda, o kadrolarda çalışan herkesi gösterecek şekilde web partları bağlayabilirsiniz.

   Örnek: Bölüm Müdürlerini seçtiğinizde, diğer listede o şirkette çalışan ve makamı Bölüm Müdürü olan herkesi göstermesini bekleyeceğiz.

   Aşağıdaki örneğimizi incelediğinizde, bu konuda kafanızdaki soru işaretleri tamamen kalkacaktır diye düşünüyorum.

   İnsan Kaynakları bölümü sitesinin yöneticisi olan ik01 bilgisayarında bulunan iki adet excel listesini Sharepoint 2013’teki insan kaynakları sitesinde oluşturacağı yeni bir sayfaya web part olarak koymak istemektedir. It kısmından öğrendiğine göre bu iki webpart arasında bağlantı kuracak ve yukarıda anlattığım gibi bilgi filtreleme yapacaktır.

  11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_1

   Resimde gördüğünüz Masaüstünde bulunan Calisanlar.xlsx  dosyasını insan kaynkları sitesinde bir listeye aktaracağız.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_2

   Bunun için insan kaynakları sitesinde “Site Contents-add an app” butonu aracılığıyla bir adet Custom List oluşturuyoruz. Bu listede ilgili sütunları oluşturuyoruz. “edit” linkine tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsüne geliyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_3

   İlgili Excel listesinden başlık kısmı hariç bilgileri kopyalıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_4

   Ve sitedeki Calisanlar listesine yapıştırıyoruz. Kopyalama işlemi bittikten sonra da “Stop editing this list ” linkine tıklıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_5

   Aynı işlemleri iller excel dosyası içinde yapıyoruz. Sitemizde tek sütun adına sahip bir liste oluşturup, burada kopyaladığımız bilgileri sitedeki listemize ekleyeceğiz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_6

   Ekledikten sonra edit işlemini sonlandırıp aşağıdaki görüntüye ulaşıyoruz. Artık üzerinde çalışabileceğimiz iki adet listemiz hazır…

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_7

   Şimdi bunları ekleyeceğimiz web sayfasını oluşturmak için insan kaynakları ana sitesine gidiyoruz. “Settings- Add a page” e tıklıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_8

   Sayfamızın adını giriyoruz ve “Create” butonuna basıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_9

   Sayfamız hazır bağlı listeleri en iyi gösterecek olan “Text Layout” u seçiyoruz. Ben iki kolonlu yapıyı seçtim. Gördüğünüz gibi iki adet web part ekleyebileceğimiz içerik penceresi hazır.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_10

   İlk olarak soldaki içerik penceresine iller listemizi ekliyoruz. bunun için içerik pencersinin içerisine tıklayarak Ribbon menüden “INSERT” sekmesi altında bulunan “App Part”  butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden iller listemizi seçip “Add” butonuna basıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_11

   Aynı işlemi sağdaki içerik pencerisinin içerisine tıklayıp, Ribbon menüden “INSERT” sekmesi altında bulunan “App Part”  butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden Calisanlar listemizi seçip “Add” butonuna basıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_12

   Artık iki listemize de BagliWebPartlar sayfamızda eklenmiş durumda… Bu iki listeyi “iller ve Sehirler” kolonları üzerinden bağlayacağız. Bunun için önce iller listemizin web partını Edit etmemiz gerekiyor. Sağ üstteki ok işaretine tıklayıp “Edit Web Part” a tıklıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_13

   Aynı ok işaretine ikinci defa tıkladığımızda Connections görünür olacak. “Connections- Send Row of Data To- Calisanlar” a tıklıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_14

   Açılan küçük pencereden “Connection Type” olarak “Get Filter Values From” değerini seçiyoruz. ve “Configure” butonuna tıklıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_15

   “Provider Field Name” e iller listemizden iller sütununu, “Consumer Field Name”   e de filtreleleme yapmak istediğimiz Calisanlar listemizden “Sehirler” kolonunu seçip “Finish” butonuna basıyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_16

   Artık web partlarımız bağlandı. Sol taraftaki illerden birinin yanındaki bağlantı okuna tıkladığımızda, diğer listeden sadece o ilde ikamet edenleri gösteriyor. Sağ üst taraftaki “SAVE” butonuna basarak sayfamızı kaydediyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_17

   İstanbul’a tıkladığımızda yan tarafta İstanbul’da oturan çalışanları görüyoruz.

11_WebpartlarArasindaBaglantiFoto_18

   Basit bir konu ama ihtiyaç olabileceğini düşünerek bu konuda makale yazmaya karar verdim. İnşallah faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere..

Murat GÜL

About the Author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir