Sharepoint 2013 Üzerine Sharepoint 2010 Chart Web Partı Kopyalama

Sharepoint 2013 Üzerine Sharepoint 2010 Chart Web Partı Kopyalama

 (How To Import Sharepoint 2010 Chart Web Part To Sharepoint 2013)

            Değerli arkadaşlar, Sharepoint 2010 içerisinde Web Part ekleme menüsünde “Bussiness Data” kategorisi altında “Chart Web Part” ı görebiliyorduk. Fakat Sharepoint 2013 web part menüsünde Chart Web Partını göremiyoruz. Önceki makalelerimizde Excel Web Access Web Partı ile Satış bölümü sitemize yıllık kârı gösteren bir Excel Grafik Tablosu eklemiştik.

            Peki neden Sharepoint 2010’ daki Chart Web Partına ihtiyaç duyalım o zaman.  Çünkü bu web part için kaynak sadece excel dosyası değil. Herhangi bir liste de bu web parta kaynak olabilir. Bu makalemizde Chart Web Partını Sharepoint 2013’e ekleyip basit bir liste ile arasındaki veri bağlantısını (data connection) oluşturacağız.

            Öncelikle Sharepoint 2010’da Chart Web Partının nerede olduğunu bir görelim. Web Part Menüsünde Bussiness Data altında “Chart Web Part” olarak gözükmekte…

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_1

            Sharepoint 2013 te aynı bölüme baktığımızda bu web partı göremiyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_2

            Peki elimizdeki hazır Sharepoint listesini Grafik Tabloya dönüştürüp sitemizde göstermek istiyorsak ne yapmalıyız. Öncelikle Chart Web Partını ekleyeceğimiz sitede sayfamızı “EDIT” ediyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_3

            Daha sonra web partı ekleyeceğimiz yere tıklıyoruz veya siz başka bir bölüme ekleme yapacaksanız “Add a Web Part” a tıklayabilirsiniz. Benim gibi bir Content içerisine ekleme yapmak için “INSERT” sekmesi altında “Web Part” a tıkladıktan sonra, kategori başlığının en altında bulunan “Upload a Web Part” a tıklıyoruz. Ardından “Browse” butonuna tıklıyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_4

            Daha önceden masaüstüme kopyaladığım “Chart.webpart” dosyasını seçip “Open” butonuna tıklıyorum. Sizlerde bu Chart.webpart dosyasına Chart.zip linkine tıklayarak kendi masaüstünüze indirebilirsiniz. Ya da ikinci bir yol olarak, çevrenizde halen Sharepoint 2010 varsa, Chart Web Partını “Export” edebilirsiniz. Bunu yaparken bu webpartın “Edit Web Part” ile Export bilgilerini “Export all data” olacak şekilde düzenlemeyi unutmayınız.   

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_5

            Dosyamızı seçtikten sonra “Upload” butonuna basıyoruz. Çıkan uyarıya “Cancel” olarak cevap vermemiz gerekiyor aksi halde “SAVE” etmemiz mümkün olmuyor.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_6

            Daha önceden aşağıda gördüğünüz üzere, İnsan Kaynakları sitemizde şirket/kurum çalışanları memleketlerinin coğrafi bölgelere göre dağılımını gösteren bir liste hazırlamıştık. Bu listemizi “Chart Web Part”ını ekledikten sonra verilerin alınması amacıyla kullanacağız.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_7

            Sayfamıza web part eklemek için tekrar “INSERT” sekmesi altına baktığımızda yeni bir “Imported Web Parts” folder gözümüze çarpıyor. Oradan “Chart Web Part” ı seçiyoruz. Ve “Add” butonuna basıyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_8

            Web Partımız sitemizde görünüyor. Bundan sonra yapacağımız işlem bu web parta verileri nereden alacağını söylemek… Bunun için aşağıdaki resimde gördüğümüz “Data&Appearance” a tıklıyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_9

            Aşağıdan da göreceğiniz üzere bu wizard üzerindeki işlemler Sharepoint 2010 arayüzüyle karşımıza çıkıyor. “Connect Chart To Data” linkine tıklıyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_10

            Tablo adlı listemizden bilgileri aktaracağımıza gore very kaynağı olarak “Connect to a List” i seçip “Next” butonuna tıklıyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_11

            İkinci adımda site ismini ve Liste adını seçiyoruz. “Next” ile ilerliyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_12

            Üçüncü adımda eğer listemizde aşağıdaki kolonların dışında da kolon olsaydı sadece bu iki kolonu alacak şekilde very filtrelemesi yapabilirdik. Şu an için ihtiyacımız yok, “Next” ile ilerliyoruz.

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_13

            Son adımda da X ve Y eksenlerinde hangi değerlerin gösterilmesini istediğimizi belirtiyoruz. “Finish” butonu ile veri bağlama işlemini tamamlıyoruz.  

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_14

            Ve çalışanların memleketlerine gore dağılımını gösteren “Chart Web Part” ı hazır ve sitemizde yayınlanıyor. Tıpkı Sharepoint 2010 da olduğu gibi….

Sharepoint2013HowToAddChartWebPartFoto_15

            Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere….           

            Murat GÜL…

About the Author

3 thoughts on “Sharepoint 2013 Üzerine Sharepoint 2010 Chart Web Partı Kopyalama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir