SharePoint 2013 Sayfa Düzeni ve Site Şablonları (Page Layouts and Site templates)

SharePoint 2013 Sayfa Düzeni ve Site Şablonları

(Page Layouts and Site templates)

Site İzinleri (Site Permissions) ile ilgili makalemizde alt sitelerimizi oluştururken bazı site türlerinin görülemediğini, bu diğer site türlerinin de görülmesi için yapmamız gerekenleri başka bir makalemizde anlatacağımızı söylemiştik.

Şimdi bu işlemi beraber yapacağız. Fakat yapmadan önce “Page Layouts and Site Templates hakkında biraz bilgi edinelim.

Site Şablonları (Site templates)

Site Şablonu bir sitenin genel görünüm ve içerik türünü tutan bir dosya türüdür. Öyle ki, aşağıdaki maddelerin hepsini içermektedir:

 • Site Liste yapısı,
 • Sitedeki web part sayfalarını,
 • Sitenin Ana Sayfa veya Temalarını,
 • Quick Launch (Sol dikey navigasyon) ile ilgili özelleştirmeleri
 • Sitenin bütün içeriklerini (Docment Library and lists)…

Dikkat!!! Aşağıdaki içerikleri ise saklayamamaktadır:

 • Template’i oluşturulan sitenin izin yapısını,
 • Web Part Sayfalarında yapılan kişiselleştirmeleri,
 • Discussion’ları,
 • Oluşturmuş olduğunuz Alert’leri…

Şablon oluşturma işlemini bir site için değil de bir page için yapmanız durumunda Sharepoint iki adet dosya oluşturur. Birincisi Sharepoint tarafından kullanılan .aspx file, diğeri de HTML Editör aracılığı ile edit edilebilen sayfa düzenine (Page Layout) ait HTML file…

Şimdi kısaca Sharepoint 2013’te kullanılan default Site Template örneklerine ve işlevlerine bir göz atalım. Site Template’leri dört ana başlık altında toplandığını görüyoruz. Collaboration, Enterprise, Publishing ve Custom…

Collaboration:

1. Team Site: Bir takımın veya bir departmanın iş birliği içerisinde doküman paylaşabildiği ve senkronizasyon sağlayabildiği

2. Blog: Adından da anlaşılabileceği gibi hazır bir blog sitesi örneği.

3. Developer Site: Bu site office ve sharepoint için uygulama geliştirme, test etme ve yayınlama amacıyla kullanılmaktadır. Yaptığınız geliştirmeleri ‘Office Store’ da başkaları ile paylaşabilirsiniz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_1

4. Project Site: Microsoft Project’in Sharepoint üzerinde çalışan versiyonu diyebiliriz. Görevler, hedef tarihler ve projenin gidişatı, yönetimi ve işbirliği içerisinde tamamlanmasına imkan veren bir site örneğidir.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_2

5. Community Site: Bir organizasyon içerisinde bilginin paylaşılmasını sağlayan ve ortak bir kurum kültürü oluşmasını amaçlayan site örneğidir. Üyeler bu site üzerinde tartışma (discussion) oluşturabilir, cevaplar yazabilir, cevapları beğenebilirler.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_3

Enterprise:

1. Document Center: File Server larımızdaki ‘Public’ veya Shared Drive olarak adlandırdığımız, ortak dokümanların bir merkezden yönetimini sağlayan site örneğidir.

2. Records Center: Bir şirket veya kuruma ait kayıtların tutulmasını ve yönetimini sağlayan site örneğidir.

3. Bussiness Intelligence Center: Kurumsal yapıyı destekleyen bir site örneğidir.

4. Enterprise Search Center: Kurum genelinde arama yapmayı sağlayan, kişileri, dialogları, videoları vb. Uygulamaları sorgulamamızı sağlar.

5. Basic Search Center: Arama sonuçları daha geneldir.Enterprise Search Center ın sağladığı kadar detaylı bir aramaya olanak vermez.

6. Visio Process Repository: İş süreçlerini Microsoft Office Visio formatlarında tutmayı sağlar.

Publishing:

1. Publishing Site: Boş bir yayınlanabilir site oluşturup web sayfaları yayınlayabiliriz.

2. Publishing Site With Workflow: Publishing Site üzerine approval workflow’ları eklenmiş site türüdür.

3. Enterprise Wiki: Kurumsal yapımızda geniş ölçekli bilgilerin tutulmasını ve paylaşılmasını sağlar.

Şunu da unutmamak gerekir, elinizdeki Sharepoint versiyonuna göre görebileceğiniz site templateleri değişebilir. Sharepoint Standart Edition da göreceğiniz site templateleri ile Sharepoint Enterprise Edition da göreceğiniz site templateleri arasında fark var. Enterprise Edition da daha fazla site template görülecektir.

Şimdi de bizim alt sitelerimizi oluştururken neden diğer site templatelerini göremediğimizi, görmemiz için yapmamız gerekenleri anlatmaya başlayalım.

Öncelikle Ana sitede iken “Settings-Site Settings” e tıklıyoruz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_4

Buradan da “Look and Feel” başlığı altındaki “Page Layouts and Site Templates” linkine tıklıyoruz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_5

Karşımıza Subsite Templates ile ilgili ayarlar çıkacaktır. Alt sitelerde her türlü template kullanılsın istiyorsanız “Subsites can use any site template” radio butonuna, sadece bizim izin verdiğimiz templateleri oluştursun istiyorsak “Subsites can only use the following site templates” radio butonuna tıklayarak istediğimiz template’i sol taraftan seçiyoruz. Biz burada sadece “Team Site (All)” template ekliyeceğiz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_6

Add butonuna basıp Team Site seçeneğini sağ tarafa yani izin verilen template sınıfına göndermiş olduk.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_7

Aynı izinleri ve düzenlemeleri “Page Layouts” lar içinde yapabilirsiniz. Biz şimdilik bu seçenekleri olduğu gibi bırakıyoruz ve “OK” e basıp devam ediyoruz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_8

Şimdi artık bu yeni Team Site şablonunu görüp göremediğimizi bir kontrol edelim. Bunun için Ana sitede iken “Settings-Site Contents” e tıklıyoruz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_9

“new subsite” linkine tıklıyoruz.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_10

Artık “Collaboration” sekmesi altnda “Team Site” gözüküyor.

6_Sharepoint2013SiteTemplatesPageLayoutsFoto_11

Tabi ki kullanılan bütün şablonları kelime kelime anlatamadık. bunların arasından en popüler olarak kullanılanlar hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bir sonraki makalemizde alt sitelerin (sub sites) silinmesini anlatacağız. Biz alt sitelerimizi “Publishing Site” olarak oluşturmuştuk fakat onları Team Site yapmak istiyoruz. Dolayısıyla önce bu sitelerimizi silmemiz gerekir.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Murat GÜL

About the Author

3 thoughts on “SharePoint 2013 Sayfa Düzeni ve Site Şablonları (Page Layouts and Site templates)

  • Author gravatar

   SharePoint 2013 hakkında okuduğum en açık makaleler bu sitede teşekkürler emeğinize sağlık.

  • Author gravatar

   Teşekkürler hocam, faydalı oldu açıkcası işimede yaradı gerçi ben SharePoit 2010 kullanıyorum ama bir gün Upgrade işleminide paylaşırsanız sevinirim

   • Author gravatar

    Enes Bey,
    Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Faydalanıyor olmanız çok güzel. Sharepoint 2013 ile ilgili konulara değiniyor olsak bile siz de takdir edersiniz ki Sharepoint uygulamaları ve ayarları hemen hemen her sürümde aynı yoldan yapılıyor. İsimler değişebiliyor, bazı özellikler kaldırılabiliyor, fazladan özellik eklenebiliyor, kısa yollar ve şablonlar artırılıyor vb. değişiklikler olabilir.
    Sharepoint 2010 dan 2013 e upgrade konusunda da teknik altyapıyı hazırlar hazırlamaz makale yazmayı düşünüyorum. Ama aklınızda bulunsun upgrade işlemi aslında veritabanımızı yeni bir 2013 sunucuya taşımaktan başka birşey değil.. Birkaç detayda var tabi…
    Yeni makalelerimizde görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir