Sharepoint 2013 Farm Konfigürasyonu ve Portal Oluşturma

Sharepoint 2013 Kurulumu ve Yapılandırması-1,Sharepoint 2013 Kurulumu ve Yapılandırması-2 ile Windows 2012 R2 üzerinde SharePoint 2013 SP1 PrerequisiteInstall Hatası makalelerimizdeki  adımlarımızı takip edip kurulumumuzu tamamladık ve Central Administration sayfamıza ulaştık.

Peki bundan sonra ne yapmalıyız. Sharepoint Farm’ı konfigüre edip ilk portalımızı oluşturacağız.

Kurulum bitince herşeyin bittiği bi uygulama değil Sharepoint, aksine Sharepoint ile ilgilenmeye yeni başlıyoruz.

Öncelikle kurulumdan hemen sonra Farm Configuration Wizard’a giriş yapmamıştık. Ve yine kurulum makalemizin ilk bölümünü okuyanlar çok iyi hatırlayacaklar ki, Sharepoint yönetiminde kullanacağımız Service Accountlar’a ilave olarak bir AppPoolAcc adında bir hesap daha oluşturmuştuk. Şimdi bunları kullanma zamanı…

Kurulumdan sonra, Central Administration sayfasını kapattığım için yeniden açmam gerekecek. Bunun için iki yolumuz var. Birincisi Internet Explorer’da URL adresimizi girerek, benim verdiğim isme göre http://sps2013svr:2010 yazıp Enter’a basarak gidebilirim. Bu yöntemde dikkat etmemiz gereken şey Internet Explorer’ı ‘Run As Administrator’ olarak çalıştırmak olacak. Aksi halde Central Administration sayfasındaki bütün özellikleri göremeyiz.

Ben ikinci yöntemle tekrar Central Administration sayfamızın açılışını yapacağım. Bunun için sunucumuzun ‘Başlat’ menüsüne sağ tıklayarak Search’e basmanız ve arama kutusunua Sharepoint yazmanız yeterli olacaktır. Bu çok fazla kullanacağımız bir sayfa olacağı için sayfamızı Taskbar’a yerleştiriyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration

            Ve Taskbar’dan Central Administration sayfamızı açıp en alt bölümde bulacağımız ‘Configuration Wizard’ linkine tıklıyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (1)

 

 

              Açılan pencereden ‘Launch the Farm Configuration Wizard’ linkine tıklıyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (2)

 

            

                 ‘Start the Wizard’ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (3)

İşte Sharepoint 2013 Kurulum makalemizin ilk bölümünde anlattığımız, Active directory’deki Sharepoint Service Accountlar’a ilave olarak oluşturduğumuz AppPoolAcc. Görev sırası onda…

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (4)

Burada Farm içerisinde uygulamalar ile ilgili ‘Create new managed account’ seçeneğini seçerek kullanıcı adına ‘AppPoolAcc’ ve ona ait şifreyi giriyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (5)

‘Lotus Notes Connector’  kutucuğu hariç diğer bütün kutucukların seçili olmasına dikkat ediyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (6)

Ve ‘Next’ ile ilerliyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (7)

Çok fazla sürmemeli dese de bir beş dakikaya yakın bekletiyor.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (8)

Konfigürasyonun bu kısmında artık portalımızı oluşturacağız ve sonrasında da neler yapabileceğimizi yeni makalelerimizde anlatacağız. Bunun için ben Title bölümüne portal başlığımızı (get-itlabs) giriyoruz, Description bölümünü isterseniz doldurabilirsiniz ki yaptığınız her işleme bir description eklemek kurumsal hafıza oluşturmak adına doğru bir adım olacaktır. URL: bölümüne de adres uzantısını giriyoruz (get-itlabs) yazıyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (9)

Template olarak ‘Publishing’ sekmesinin altından ‘Publishing Portal’ı seçerek ‘OK’ ile ilerliyoruz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (10)

Yine çok bekletmeyeceğini söylüyor fakat yine de biraz bekletiyor.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (11)

Ve sonrasında da sunucumuz Farm Konfigürasyonumuzun bittiğini söylüyor ve oluşturduğumuz sitemizin web adresini bize gösteriyor. Hemen altında da kurulan hizmetleri…

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (12)

Sitemizin adresine tıkladığımızda artık sitenize hoş geldiniz diyor. Uzun bir kurulum ve konfigürasyon sürecinden sonra bunu görmek gerçekten güzel… İlk dikkati çeken ise ‘Site Actions’ butonu yerine ayarlar çarkının gelmiş olması, tabi bu menü ile birçok işlem yapacağız.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (13)

SQL Sunucumuza bağlanıp tablolara bir göz attığımızda Farm konfigürasyonundan ve yeni sitemizi oluşturduktan sonra yeni tabloların eklendiğini görebiliriz.

Sharepoint_2013_Farm_Configuration (14)

Yeni makalelerimizde görüşmek üzere… Artık izin ayarları (permissions) tavsiyelerimize, sayfa düzenlemeye, listeler ve doküman library’leri oluşturup yönetmeye, web partlara ve workflowlara (custom veya built-in) dahası derinliğine Sharepoint 2013’ü öğrenmeye devam edeceğiz.

Yorumlarınız ve sorularınız bizim için çok önemli, bizim için geri besleme niteliğinde, değerli yorumlarınızı bekliyoruz..

Murat GÜL

About the Author

9 thoughts on “Sharepoint 2013 Farm Konfigürasyonu ve Portal Oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir