Sharepoint 2013 Designer Kurulumu

Sharepoint 2013  Designer Kurulumu

(How To Install Sharepoint 2013 Designer )

   Bir sonraki makalemizde Telefon Çağrı Kayıt uygulaması yapacak ve bu listemize kayıt girdiğimizde aranan kişiye arayan kişinin ve çağrı ile ilgili bilgilerin otomatik olarak e-posta yoluyla gönderilmesini sağlayacak olan bir adet workflow oluşturacağız. Bunu başarmanın yani özel (custom) workflow yaratmanın birinci önceliği Sharepoint 2013 Designer programına sahip olmak. Sharepoint 2013 Designer tabi ki sadece wokflow oluşturmak için kullanılmamaktadır. Bir nevi sitenizin C Paneli diyebiliriz. Tabi içerikler ve amaçlar çok farklı…

   Şimdi kısaca Sharepoint 2013 Designer’ın nasıl kurulacağını görelim.

   Öncelikle aşağıdaki linkten Sharepoint 2013 Designer .exe ‘yi sunucumuza ya da yöneticinin bilgisayarına yüklüyoruz.

 
13_Sharepoint2013_SharepointDesignerKurulumuFoto_1

Ben sunucuda masaüstü üzerine kaydettim. Sharepoint 2013 Designer.exe yi çalıştırıyouz. Anlaşmayı kabul ediyoruz ve “Continue” butonuna tıklıyoruz.

13_Sharepoint2013_SharepointDesignerKurulumuFoto_2

   “Install Now” butonuna basınız.

13_Sharepoint2013_SharepointDesignerKurulumuFoto_3

   Kurulumun başarılı bir şekilde tamamlanmasını bekledikten sonra, bildirim penceresini kapatın.

13_Sharepoint2013_SharepointDesignerKurulumuFoto_4

   Artık bilgisayarınızda Sharepoint 2013 Designer programı hazır, ana sitemizi Sharepoint 2013 Designer ile birlikte açtıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşırız. Sol taraftaki menüde sitemiz ile ilgili yapabileceğimiz işlemlere ait menüleri görmekteyiz.

13_Sharepoint2013_SharepointDesignerKurulumuFoto_5

     Bu sefer makalemiz çok kısa oldu fakat bundan sonraki makalemizde Telefon Çağrı Kayıt uygulamamızı yapacağız ve daha sonra Sharepoint 2013 Workflow Platformunu kullanabilmemiz için gereken adımları anlatacağım. Sharepoint 2013 içerisinde herhangi bir workflow oluşturduğunuzda size sunacağı tek workflow platformu Sharepoint 2010 Workflow Platformudur. Buna Sharepoint 2013 Workflow Platformunu da eklemek için Workflow Manager 1.0’ı yükleyeceğiz ve gerekli konfigürasyonları beraber tamamlayacağız. Tabi bu işlemlerin de sonunda artık telefon çağrı kayıt listemize özel bir workflow oluşturabileceğiz.

Görüşmek üzere…

Murat GÜL

About the Author

2 thoughts on “Sharepoint 2013 Designer Kurulumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir