SharePoint 2010 Developer Dashboard Özelliği ve Kullanımı

Sharepoint sitemizin ana sayfa açılışında ve diğer sayfaların açılışında çok yavaş çalıştığını görüyorduk ve bu problemi nasıl çözeceğimizi uzun zaman bulamıyorduk. Sitemiz özelleştirilmiş web partlara da sahip olduğundan hangi web partın ya da masterpage uzerinde hangi sorgunun (istatistiğin) bu yavaşlamaya sebep olduğunu bulamıyorduk.

Uzun zaman alan çalışmamızdan sonra Developer Dashboard ile sayfamızda çalışan her türlü sorgu ve web part çalışma sürelerini bulabileceğimizi, bu süreleri görüp eğer yavaşlatan kısım çok da gerekli değilse o kısmın kaldırılmasını sağlayabileceğimizi bulduk.

Bunun için yapılması gerekenler çok basit…

Aşağıda yazılı kod kesimini kopyalayıp “Sharepoint 2010 Manangement Shell” üzerinde “Enter” ile çalıştırıyoruz.

stsadm -o setproperty -pn developer-dashboard -pv OnDemand

Sharepoint2010_SetDeveloperTool_1

 

Kodun üstteki gibi başarılı bir şekilde çalıştığını gördükten sonra sitemizi yeniden başlatıyoruz. Ve aşağıdaki gibi sağ üst bölgede yeni bir ikon görüyoruz. Kod kesimindeki “OnDemand” kısmı bu developer dashboard uygulamasının otomatik değil, bu simgeye tıklandığında çalışmasını saplamaktadır.Bu simgeye tıklıyoruz.

Sharepoint2010_SetDeveloperTool_2

  

Ve artık sitemizin en alt kısmında hangi web part ne kadar sürede açılıyor. Sayfada çağrılan fonksiyonlar ve sql sorguları ne kadar sürede görevlerini yerine getiriyor görebilirsiniz. Bizim problemimizde sitenin geç açılmasına sebep olan sorguyu kaldırarak 18 sn de açılan sayfamızı 3 saniyede açılır hale getirdik.

Sharepoint2010_SetDeveloperTool_3

 

 

Umarım faydalanacağınız bir makale olmuştur. Bu makalenin oluşmasında en büyük pay değerli kardeşim Ramazan EŞMELİ’ ye aittir. Kendisine teşekkür ediyorum.

Saygılar…

Murat GÜL

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir