Sharepoint 2013 Yayınlama Sitesinin (Publishing Site) Şablonunu (Site Template)Alma

(How To Save Publishing Site As Template)

Makale yazmayalı çok uzun zaman oldu arkadaşlar… Sharepoint üzerinde oluşturduğumuz sitelerin şablonunu alma imkanımız vardır. Bunu yapmak için aşağıda da göreceğiniz gibi Site Ayarlarına (Site Settings) gidiyoruz.

 

PublishingSiteTemplate_1

 

 

Burada Site Eylemleri (Site Actions) altında “Bu siteyi şablon olarak kaydet (Save site as template)” bağlantısına tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

 

PublishingSiteTemplate_2

 

 

Fakat Yayınlama sitesi(Publishing Site) ya da digger site türlerinden olmasına (team site vs.)ragmen aşağıda göreceğiniz gibi “Site Özelliklerini Yönet (Manage Site Features)” aracılığı ile “Sharepoint Server Publishing” özelliği aktif edilmiş olan sitelerde bu siteyi şablon olarak kaydetme bağlantısı görünmez.

 

PublishingSiteTemplate_3

 

PublishingSiteTemplate_4

 

 

Aşağıdaki resimde bu durum açıkça görülebilir. “Save site as template” bağlantısı yok. Peki bu durumda, sitemizin şablonunu nasıl alabiliriz?

 

PublishingSiteTemplate_5

 

 

Yapılacak işlem çok kolay URL adres satırında “15” ten sonra (SharePoint 2010 da “_layouts” tan sonra) “/savetmpl.aspx”  yazarak aşağıda da görebileceğiniz gibi şablon sayfasına gitmeye çalışıyoruz. Büyük ihtimalle bu işlemi ilk yaptığınızda aşağıdaki hata ile karşılacaksınız!

PublishingSiteTemplate_6

 

Ama panik yok! Sitemizi Sharepoint Designer ile açıyoruz ve sol menüde site adı tıklanmış iken sağ üstteki “Site Options” a tıklıyoruz.

 

PublishingSiteTemplate_7

 

 

Açılan pencereden “SaveSiteAsTemplateEnabled” parametresini buluyoruz. Varsayılan değer olarak “false” olduğu hemen dikkatinizi çekmiştir. Bu parametreye çift tıklıyoruz.

 

PublishingSiteTemplate_8

 

“false” değerini “true” ile değiştiriyoruz. Ve pencereleri kapatıyoruz.

 

PublishingSiteTemplate_9

 

 

Hata aldığımız sayfamızı tekrar yenilediğimizde artık mutlu sona ulaştık. İlgili bilgileri girerek sitenizin şablonunu alabilir ve kullanabilirsiniz.

 

PublishingSiteTemplate_10

 

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Murat GÜL

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir