RUCKUS Unleashed Access Point Yapılandırılması

Bu sıralar doğru tercih yapabilmek adına yoğun olarak Access Point ürünleri üzerinde demolar yapıyorum. Şubat ayı konuğumuz ise Ruckus Unleashed Serisi kablosuz ağ dağıtıcıları oldu. Kablosuz ağ pazarında önemli bir paya sahip Ruckus, geçen yılki Brocade birleşmesinden dolayı adını şüphesiz biraz daha söz ettirir hale geldi.

Biz bu yazımızda Ruckus’un controller gerektirmeden merkezi olarak yönetilebilen Unleashed serisinden R500 ürününü inceleyeceğiz. Eğer yapınız, maksimum 25 Access Point ve 512 kullanıcıyla sınırlıysa, bu ürün ailesinden ilk dağıtıcı,  tıpkı bir controller gibi çalışarak kablosuz ağınızı merkezi olarak yönetmenize imkan sağlamaktadır. Bu sayede controller için bütçe ayırmadan, kablosuz ağ dağıtımının yanında, kullanıcı erişim denetimleri, misafir ağı ve hotspot uygulamaları, Port ve Uygulama denetimi gibi bir çok özelliği kullanabiliriz.

Ürünü çalıştırdığımızda kablosuz ağ adlarından “Configure.Me” olanı seçerek bağlanıyoruz.

İnternet tarayıcımıza https://192.168.101.1 yazarak konfigurasyon sayfamızı açıyoruz ve “Create New Unleashed Network” seçeneğiniz seçiyoruz.

Master rolünün yüklenmesi için biraz bekliyoruz.

Kablosuz ağ domaini için isim ve lokasyon bilgisini giriyoruz.

IP yapılandırılmasını yapıyoruz.

Dağıtım yapılacak ilk Wireless Ağını burada oluşturuyoruz. Yazımızın devamında farklı Wlan oluşturmayı göreceğiz.

Admin hesabı için kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz.

Özet bilgilere kısaca bir göz atıp Finish butonuna basarak işlemi başlatıyoruz.

Kurulum işleminin bitmesi için ortalama beş dakika bekliyoruz.

Kurulum sonrası kullanıcı adı ve şifre ile portala bağlanabiliriz.

Son derece sade ve kullanışlı bir karşılama ekranı bize sunuluyor. Menuleri sırasıyla incelemeye başlayalım.

Wifi-Networks menüsünde yayında olan kablosuz ağlarımızın detayına ulaşıyoruz.

Eğer yeni bir Wlan oluşturmak istersek Create butonuna basmamız yeterli. Sonrasın sihirbaz bize gerekli adımları sunmaktadır.

Clients menüsü, Access Pointlerimize bağlı olan kullanıcılar hakkında bize bilgi vermektedir. Eğer istersek buradan kullanıcıları yasaklayabiliriz.

Details butonuna tıkladığımızda ise kullanıcı hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabiliriz.

Access Point menüsünde ise kullanımda olan dağıtıcılar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlgil Access Point üzerinde çift tıklarsanız, cihaz üzerindeki ayarlara ulaşabilirsiniz.

Admin Services menüsü ise son derece kapsamlı ayarları bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan benim dikkatimi çekenlerden kısaca bahsedersek, Access Control menüsü Layer2 – Layer 3 seviyesinde erişim kısıtlamaları yapmamızı sağlıyor.

Applicaton Control menüsü, Access Pointler üzerinden geçen uygulamaların ve portların detayını belirtmektedir. Burada da bazı kısıtlamalar, allow ve deny listler uygulayabiliyoruz. Ne gerek var zaten firewall ve Switchler üzerinde bu kısıtları yapıyoruz diyebilirsiniz ama henüz havada bu kısıtları yapabilmek daha güzel 🙂

Trafiğe bakılırsa sanırım kullanıcılarımızdan bazıları BMW almaya niyetleniyor 🙂

WPS menüsünde kablosuz ağları hedefleyen kötü niyetli uygulama veya kişilere yönelik basit IDS – IPS özelliklerini aktif edebiliyoruz.

AAA menüsünde ise kimlik doğrulama hizmetini entegre edebiliyoruz. Active Directory özelliğinin olması son derece güzel.

Ruckus Unleashed kurulum ve konfigurasyonu temel olarak bunları içeriyor. Hotspot – Guest Network ve Active Directory entegrasyonu ile kablosuz ağa bağlanma konularını içeren bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Faydalı olması dileğimle….

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir