NVIDIA Virtual GPU Kart Kurulum ve Kullanımı

Sanal Masaüstü uygulamalarımızda ekran kartı desteği almak istediğimizde devreye Virtual GPU donanımları devreye girmektedir. Bu makalemizde Vsphere 6.7 sunucularımız üzerinde Tesla M60 donanımın kurulumu ve kullanımını anlatacağız.

İlk işimiz NVIDIA Enterprise portal üzerinden, işletim sistemlerimizin ve donanımın desteklediği sürümleri görmek için Support Matrix dökümanına göz atıyoruz.

Uygun sürücümüzü yine NVIDIA Enterprise Portal üzerinden indiriyoruz.

İndirdiğimiz klasör içerisinde hem windows hemde Vsphere ortamlarımız için sürücüler bulunmaktadır. Offline bundle yazan dosyayı Vsphere datastoreları içerisine upload ediyoruz.

Sonrasında ESXi sunucumuzu maintance moda alıp “esxcli software vib install -d “/vmfs/volumes/srvHAUSvESX03_LocalDS/NvidaGrid7.zip” komutunu çalıştırıyoruz.

nvidia-smi” komutu ile yüklemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini teyit ediyoruz.

ESXi, sunucumuza driverları yükledik. Sonraki aşama mevcut sanal makinalarımıza bu kartın atanmasına geldi. Bunun için Vsphere Client yardımıyla ilgili sanal sunucu özelliklerine giriyoruz ve yeni bir paylaşımlı donanım seçiyoruz. Ekran kartımızı kullanacağımız profili seçip tamam butonununa basıyoruz.

Sanal sunucumuza bağlanıp ekran kartımızın sürücüsünü yüklüyoruz ve sanal sunucuyu yeniden başlatıyoruz.

Kurulum sonrası ekran kartımızın lisans sunucuya olan bağlantısınıda yapıyoruz ve işlem tamamdır.

 

 

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir