File Server Migrate to EMC VNX Storage

EMC VNX unified storage ailesi, Common Internet File System (CIFS) protokolünü desteklemektedir. Bu sayede, geleneksel File Server yapımızı doğrudan EMC VNX üzerinde oluşturabiliriz. Böylelikle, yönetim kolaylığı, tasarruf ve performans elde edebiliriz.

Öncelikli olarak işlemlerimize, Storage üzerinde CIFS servisini çalıştırarak başlıyoruz. Bunun için karşılama penceresinde bulunan CIFS Services menüsünden “CIFS service started” seçeneğini işaretliyoruz.

VNX-cifs-share (1)

VNX üzerinde emulate edilecek File Server için, Settings – Network – Interfaces menüsünden  interface tanımlıyoruz.

VNX-cifs-share (2)

Paylaşım için kullanılacak alanı ise File System oluşturarak tanımlıyoruz. File System’i, hepimizin bildiği LUN tanımlama işlemine benzetebiliriz. Bunun için Storage – Storage Configuration – File System menüsünü kullanıyoruz.

VNX-cifs-share (3)

Active Directory Entegrasyonu için Storage – Shared Folders – CIFS – Server menüsü giriyoruz. Gerekli alanları dikkatlice dolduruyoruz ve ilk adımda oluşturmuş olduğumuz interface bilgisini bu menüde seçmeyi unutmuyoruz.

VNX-cifs-share (4)

İşlem sonunda Active Directory yapımıza sunucunun eklendiğini kontrol ediyoruz.

VNX-cifs-share (5)

Artık CIFS paylaşımını oluşturmaya hazırız. Storage – Shared Folders – CIFS – Shares menüsünden paylaşım ismini, yolunu ve hizmet edecek sunucuyu seçiyoruz.

VNX-cifs-share (6)

İşlemler sonrası, “Everyone” grubuna “Full Control” yetkileriyle paylaşım oluşturulmuştur. Fakat bu ciddi bir güvenlik açığıdır. Gerekli paylaşım izinlerini ayarlamak için MMC konsol yardımıyla VNX’e bağlanıyoruz.  Active Directory konsolundan ilgili nesne üzerinde sağ tıklayarak “Manage” yöntemini kullanabilirsiniz.

VNX-cifs-share (7)

Konsol üzerinden Shares menüsüne ulaşıyoruz ve yukarıda oluşturduğumuz paylaşım üzerinde sağ tıklayarak özellikler penceresine ulaşıyoruz.

VNX-cifs-share (8)

Share Permission ve Security özelliklerini düzenliyoruz.

VNX-cifs-share (9)

Oluşturmuş olduğumuz paylaşım tam anlamı ile kullanım için hazır hale gelmiştir. Artık mevcut File Server’ımız dan dosyalarımızı buraya taşıma işlemini gerçekleştirebiliriz.

VNX-cifs-share (10)

Taşıma işlemi için birçok farklı yöntem kullanabiliriz. Fakat özellikle dikkat etmemiz gereken nokta dosya izinlerinin korunmasını sağlamaktır. EMC tarafından hazırlanmış ve robocopy yazılımının geliştirilmiş ayrıca desteklenen versiyonu olan “EMCOPY” yazılımı bu iş için en pratik yöntemlerden birisidir. Bu yazılımı support.emc.com adresinden indirebilirsiniz

Emcopy parametreleri, robocoy ‘e benzer olsa da kendine has güzel parametreleri ile dikkat çekmektedir. Ben bu yazımdaki taşıma işlemi sırasında aşağıdaki parametreleri kullandım.

  • /de – sadece bir önceki kopyalama işleminden sonra değişen dataları kopyalar.
  • /s – alt dizin ve dosyaları kopyalar
  • /th – ayn anda kaç kopyalama işleminin gerçekleştirileceği belirtilir.
  • /r:5 – eğer kopyalama işlemi sırasında hata ile karşılaşılırsa kaç defa deneneceği belirtilir.
  • /w:30 – denemeler arası bekleme süresi
  • /log:path.txt – ayrıntılı kopyalama işlemi sonucu log dosyası.

Ben ilk kopyalama işlemini için aşağıdaki komut dizisini çalıştırıyorum.

emcopy64.exe \\kaynak \\hedef /s /th 5 /r:3 /w:30 /log:C:\Log\log.txt

VNX-cifs-share (12)

İlk kopyalama işlemi bitti. Fakat bizim bu kopyalama işlemimiz sırasında kullanıcıların bazı dosyaları değiştirme ihtimali çok yüksek. Bundan dolayı File Server değiştirme işlemi öncesi eski paylaşımı Read Only durumuna getiriyoruz ve aşağıdaki komut yardımıyla sadece değişen datanın yeniden kopyalanmasını sağlıyoruz.

emcopy64.exe \\kaynak \\hedef /de /s /th 5 /r:3 /w:30 /log:C:\Log\logincremental.txt

VNX-cifs-share (13)

Kopyalanan içeriğin, izinlerinin taşınma durumun ve erişimi gibi kontrollerini yapıyoruz.

VNX-cifs-share (14)

Eğer her şey normal ise eski sunucumuzu artık kapatabiliriz. Kullanıcılarımızı yeni paylaşıma yönlendirebilmek için gerekli DNS ve Group Policy ayarlarını değiştirmeyi unutmuyoruz.

Bir sonraki yazımızda bu alan için dosya kısıtlama ve kota özelliklerinin nasıl yapılacağını anlatıyor olacağız.

Faydalı olması dileğimle….

Ersin CAN

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir