CCNA (Cisco Certified Network Associate) Sertifika Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

Career Path

Bu makalemizde, IT alanında çalışan herkesin temel network bilgisini edinmek icin girdiği dünyadaki en yaygın   associate seviye network sınavı olan CCNA sınavına nasıl hazırlanılması gerektiği konusunu açıklayacağız.

CCNA sertifika sınavı yaygınlığı ve basvuran sayısının fazlalığı nedeniyle hazırlık süreci uzun olan bir sertifika sinavidir. Sizlere asağida sunduğum altı adımı takip ederek CCNA sınavından rahatlıkla geçer not olan 825 puanı alacaksınız.

 1. Zihinsel Hazirlik: Sakin bir yere geçin, neden CCNA sertifikası almak istediğinizi bir kağıda yazın ve sınava girene kadar çalışmalarınız boyunca görebileceğiniz bir yere koyun. Zaman planlamanızı yapın ve en az haftada altı gün günde üç saat aralıksız network çalışması için zaman ayırın.


 2. Uygun Calışma Materyali, Calışma Ortamı: CCNA giriş seviyesi bir sertifika olduğundan Internette birçok kaynak bulacaksınız. Cisco tarafından basılmış olan ICND1 ve ICND2 kitapları CCNA hazırlık için en etkili kaynaklardır. Bu kitapları Cisco sayfasından ya da kurumsal bir eğitim kurumdan edinmeye calişin. Kitapları çalıştıktan sonra sınav son bir ay kala tekrarlara baslayin ve tekrarlarınız süresince,
  31 Days Before Your CCNA Exam
  31 Days Before Your CCNA Exam

  31 Days Before Your CCNA Exam” kitabını yanınızdan ayrmayın.

 3. Yaklaşım ve Detaylı Çalışma: Çalışmaya başlamdan önce eğer aşağıdaki konuları iyi bilmiyorsanız öğrenmenizde çok fayda vardır:
  1. İkili sayi tabanı ve ikili işlemler, özellikle AND (^) operatörü ile işlemler. (bknz. buradan )
  2. Temel network terminolojisi. IP, DNS, DHCP, Kablo türleri, Netwok cihazları, vb. (bknz. buradan )
  3. Windows ve Linux te kullanılan masaüstü network komutları. Ping, netstat, traceroute, arp, vb.
  4. Ingilizce temel network terminolojisi

Yukarıdaki konular ile ilgili bilgi birikminizin yeterli seviyede olduğunu düşündüğünüzde kitaplara çalışın.

 1. Sınav Tarihi Ayarlama: Kitap çalışmasını bitirdiğinizde ve artık “ben konulara iyice hakimim” dediğinizde sınavı tam 1 ay sonrasına planlayın ve www.9tut.com adresindeki örnek soruları çözmeye başlayın. Bu aşama için ayıracağınız süre 5 günü geçmemelidir.


 2. Tekrar ve Bilgi Tazeleme: Bu ana kadar yaptiklarınız sizin zihninizde hangi alanlarda tam bilgi sahibi oluduğunuzu, hangi alanlarda bilginizi geliştirmeye ihtiyaç duyduğunuzu gösterecektir. Zayıf olduğunuz alanlara daha da ağırlık vererek beş günlük yoğun bir tekrar yapın. Artık sınava 20 gün kaldığından tereddütünüz varsa sınavı erteleyin. Hazırım diyorsanız www.9tut.com sitesindeki simulasyon sorularına 7  gün süre ile çalışın çalışmalarınızı yapmak için Cisco Packet Tracer yeterli olacaktır.Packet TracerPacket Tracer İndir. )  Ardindan www.examcollection.com sitesinden örnek soruları indirin ve 10 gün süre ile örnek soruları iyice çalışın. Tüm soruları çalıştığınıza emin olunca, artık sınava 3 gün kalmış demektir. Üçüncü gün son kitap tekrarı, ikinci gün similasyon sorularının tekrarı, son gece örnek soru tekrarı olarak planlayın.
 3. Sınav Günü: Sınavı öğleden sonraya planlamanız son hazırlıklar ve IOS komutlarını gözden geçirmeniz için yararlı olacaktır. Son tekrarlardan sonra sınava 30 dakika önceden gidin. Hazırlıklarınızı tamamlayın, sınavda verilen süre tüm sorulari en az iki kez gözden geçirmenize yetmektedir. Sınavda en çok dikkat edilmesi gereken şey simülasyon sorularıdır. Her simülasyon sorusu 100 puan değerinde olup birden fazla aşama içerir. Soru tipleri temel olarak çoktan seçme, sürükle bırak, çok seçenek içerisinden en uygunlarını seçme, boşluk doldurma şeklindedir.

Emre Çağlar HOŞGÖR

About the Author

1 thought on “CCNA (Cisco Certified Network Associate) Sertifika Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir