SharePoint 2013 Site İzinleri (Site Permissions) Yapılandırma-4/ Sitelerde İzin (Site Permissions) Ayarları

            Önceki üç makalemizde izin seviyelerini (Permission Levels) ve Active Directory üzerinde izinler ile ilgili yapmamız gereken işlemleri ve alt site (sub site) oluşturmayı öğrendik. Hatırlayacağınız gibi bir adet get-itlabs ana sitesi ve iki adet İnsan Kaynakları ve Muhasebe Bölümü için alt sitemiz vardı.

Şimdi bu alt sitelerin izin ayarlamalarını yapalım. Önce ana sitemizden başlıyoruz. Bunun için Settings menüsünden Site Settings’e tıklıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_1

Açılan pencerede “Site Permissions” linkine tıklıyoruz ve ana sitemizin izin ayarlarını yapmaya başlıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_2

Açılan pencerede Ribbon’da sol üstte bulunan “Grant Permissions” simgesine tıklıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_3

Karşımıza küçük bir Pop-up pencere çıkıyor. Bu pencerese “SHOW OPTIONS” a tıklayarak izin seviyesini seçiyoruz. Ana sitede olduğumuz için “MAINOWNERS” (kendi oluşturduğumuz Permission Level) seçeneğini seçiyoruz ve Site Yöneticileri grubumuzun adını üstteki metin kutusuna yazıyoruz. Güzel bir özellik “Check Names” işlemini otomatik olarak yapıp ilgili grubu buluyor. “Share” butonuna basıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_4

Gördüğünüz gibi Domain Grubumuz MAINOWNERS yetkisi ile izin grupları arasında görünmektedir.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_5

Yaptığımız sitenin diğer kişiler tarafından görüntülenmesi için hazır bulunan get-itlabs Visitors grubuna, aşağıda görüldüğü üzere “Read” izin seviyesine sahiptir, “Everyone” ı eklemeliyiz. Herkese açık olmasını istemediğimiz site veya uygulamalarda bu grubu o site veya uygulama izinlerinden kaldırmamız yeterli olacaktır.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_6

Açılan pencereye Everyone yazıyoruz ve “Share” butonuna basıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_7

Bu grupta Everyone bulunduğunu görüyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_8

Şimdi de İnsan Kaynakları Bölümüne ait sitemizin izinlerini atayacağız. Bunun için İnsan kaynakları Sitesi üzerinde “Settings-Site Settings-Site Permissions” sırasıyla tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşıyoruz. Gördüğünüz gibi sitemizi ilk oluşturduğumuzda bir üst sitenin izinlerini al dediğimiz için izinler Inherit edilmiş durumda. İzinleri özelleştirmek için öncelikle bu inheriting işlemini durdurmamız gerekir. Bunun için ribbondaki “Stop Inheriting Permissions” butonuna tıklıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_9

Bizi izin yapısını değiştirmek istediğimize emin olup olmadığımız, bu işlemden sonra bir üst sitede yapılan izin değişikliklerinin artık bu siteyi etkilemeyeceği konusunda uyarıyor. “OK” e basarak kabul ediyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_10

Karşımıza çıkan pencereyi olduğu gibi bırakıp devam ediyoruz. Çünkü biz kendi domain gruplarımızı kullanacağız. Bunlarda isim değişikliğine gitmemize gerek yok. “OK” e basıp devam ediyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_11

Artık domain gruplarımıza (İnsan Kaynakları Owners ve İnsan Kaynakları MEMBERS) yetkilerini atayabiliriz. Bunun için üst Ribbondaki “Grant Permissions” butonuna tıklıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_12

Açılan pop-up pencerede “SHOW OPTIONS” linkine tıklayarak izin grubumuzu “Read” değil “OWNERS” izin seviyesini seçiyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_13

Üstteki metin kutusuna da “insankaynaklarıowners” grubumuzu yazıyoruz. Ve “Share” butonuna basıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_14

Aşağıda da görüldüğü üzere bu sitenin Owners yetkisine sahip domain grubumuzu atamış olduk.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_15

Aynı işlemleri “insankaynaklarımembers” grubumuz için “MEMBERS” izin seviyesini seçerek atama işlemimizi gerçekleştiriyoruz ve sonunda site izinlerinde iki grubumuzu da görüyoruz. Aşağıdaki göüntüde görünmese de Site Yöneticileri grubumuz bu sayfaya üst siteden otomatik olarak gelmişti. Inherit durumunu ortadan kaldırdığımızda, üst sitenin o ana kadarki izinleri otomatik olarak alt sitede kalır.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_16

İnsan Kaynakları Sitesi için yaptığımız işlemlerin aynısını Muhasebe Bölümünün sitesi içinde yapıyoruz ve o sitenin izinlerinde domain gruplarımızı görüyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_17

Hatırlayacağınız üzere, ik01 kullanıcısı İnsan Kaynakları sitesinin owner’ı yani site yöneticisi idi. Bu kullanıcı hesabı ile domainimize ait bir Windows 7 Client üzerinde giriş yapıyoruz.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_18

Portal sayfamıza bağlandığımızda görüyoruz ki ik01 kullanıcısı ana sitede Settings (Çark) ikonunu görememektedir.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_19

İnsan kaynakları linkine tıkladığımızda ise, aşağıda da görüldüğü gibi bu sitenin yöneticisi olduğu için Settings (Çark) ikonunu görebilmektedir.

5_4_Sharepoint2013SitelerdeIzinAyarlari_20

Artık izin yapılandırma ile ilgili makalemizi sonlandırıyoruz. Bir sonraki makalemizde Sharepoint 2013 site şablonlarını (site template) analtacağız. Tabi alt siteleri oluştururken göremediğimiz site şablonlarını (Team Site vs.) nasıl ekleyeceğimizi de anlatacağız.

Görüşmek Üzere!

Murat GÜL

About the Author

4 thoughts on “SharePoint 2013 Site İzinleri (Site Permissions) Yapılandırma-4/ Sitelerde İzin (Site Permissions) Ayarları

  • Author gravatar

   Emeğinize sağlık çok faydalı teşekkürler. Site templateleri bekliyorum hocam.

  • Author gravatar

   Emeğinize sağlık hocam teşekkürler

  • Author gravatar

   Paylaşımınız için teşekkürler.
   İzinlerle ilgili bir sorum olacaktı. Şimdi elimizde 2 masterpage var, birisi hazırladığımız ve anonim kullanıcılara sunduğumuz sitenin masterpage’i. Diğeri ise sistem mastepage’i. Şimdi siteyi anonime açtığım zaman, kullanıcılar sistem masterpage’ine erişebiliyor. Central admin kısmında “everyone” kişilerine izinleri kapattığım zaman sorun çözülüyor, fakat bu durumda da koleksiyon yöneticisi de dahil olmak üzere kimse sistem masterpage’ine erişemiyor. Bu sorunu nasıl çözerim acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim.

   • Author gravatar

    Merhaba Emre Bey,
    Biraz basit bir tavsiye olacak ama Central Admin kullanmak yerine Site ayarlarindan Web Tasarim Galerisi basligi altinda Master Pages and page layouts (ana sayfa ve sayfa duzenleri kitapligi) linkine tiklayarak sadece izinlerini ayarlamak istediginiz masterpage uzerinde paylasim ayarlarini yapmayi deneyebilirsiniz.

    Saygilar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir