Exchange Server 2013 Mailbox Export

Kullanıcılar açısından, güncellenen Exchange versiyonlarıyla birlikte PST’ler önemini her geçen gün kaybetsede, sistem yöneticileri için PST’ler halen hayat kurtarıcı öneme sahip olabiliyor. Bugünkü yazımızda Exchange 2013 üzerinde bulunan mailboxların, PST olarak dışarıya aktarılmasını açıklayacağız.

İlk adım olarak, Exchange sunucumuzun ağ üzerinden ulaşabildiği bir konumda, PST dosyalarını saklayacağımız klasörü oluşturuyoruz ve klasörü paylaşıma açıyoruz.

mailbox-export (1)

Paylaşım ve klasör güvenlik ayarlarından “Exchange Trusted Subsystem” kullanıcısına Full kontrol izni veriyoruz. Eğer bu işlem yapılmazsa “Unable to open PST file “filepath”. Error details: Access to the path “filepath” is denied.” hatası ile yüzleşmek zoruda kalabilirsiniz.

mailbox-export (2)

Varsayılan olarak Exchange Server üzerinde mailbox import/export işlemi için hiç bir kullanıcıda yetki bulunmamaktadır. Bundan dolayıExchange Administrator Center sayfasından Permissions – Admin Roles bölümüne geçiş yapıyoruz. Mailbox Import Export işlemleri için kullanılacak yeni bir gurup yaratmak için + butonuna basıyorum.

mailbox-export (3)

Bir isim veriyorum ve + butonuna basıyorum.

mailbox-export (4)

Roles penceresinden Mailbox Import – Export Seçiyorum.

mailbox-export (5)

Members penceresine bu izni vermek istediğimiz kullanıcı adını + butonuna basarak giriyoruz. Bu işlemden sonra Export – Import işlemine başlayabiliriz.

mailbox-export (6)

Recipients – Mailboxes menüsünden istediğimiz kullanıcıyı seçerek menüsü içerisinden Export a PST Files seçeneğini tıklıyoruz.

mailbox-export (7)

Mailbox seçeneği ile devam ediyoruz. Eğer dilerseniz Archive seçeneğinide seçebilirsiniz 🙂

mailbox-export (8)

PST yolu olarak birinci adımda oluşturmuş olduğumuz klasörün yolunu giriyoruz.

mailbox-export (9)

Export işlemi durumu hakkında bilgilendirme maili için bu seçeneği seçebiliriz ve sonrasında Finish butonu ile Export işleminini sonlandırıyoruz.

mailbox-export (10)

Export işlemi bittiğinde ayrıca uyarı mesajını görebilirsiniz.

mailbox-export (11)

Bir sonraki makalemizde yani Mailbox import işleminde görüşmek dileğiyle.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir