Windows 8.1 üzerinde VMware Workstation 10 RAM Problemi

Klasik pazar günü makalemi yazmak için bilgisayarımın başına geçtiğimde beni kötü bir sürpriz karşıladı. Vmware Workstation 10 üzerinde sürekli olarak kullanmış olduğum Lab ortamım yeteri kadar kullanılabilir RAM olmadığı için açılamadığını söylüyordu. (Not enough physical memory is available to power on this virtual machine with its configured settings.)

ram-error (1)

Hata mesajındaki son paragrafı dikkate alarak bilgisayarımı yeniden başlattım fakat sonuç değişmedi. Sonra Vmware KB lerinde hata mesajını arattım ve bu hatanın, Ekim 2014 tarihinde yayınlanmış, KB2995388 isimli Windows güncelleştirmesinden kaynaklı olduğunu öğrendim.

Problemin çözümü oldukça basit. İlgili güncelleştirmeyi Denetim Masası – Program ve Özellikler – Yüklü Güncelleştirmeleri Görüntüle yolundan seçerek Kaldır butonuna basıyoruz.

ram-error (2)

Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve ilgili sanal sunucuyu çalıştırdığımızda problemimizin çözüldüğünü gözlemliyoruz.ram-error (4)

Yukarıdaki yöntem Windows 8.1 işletim sistemleri için geçerlidir. Eğer Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız, “C:\ProgramData\VMware\VMware Workstation” dizini içerisinde bulunana “config.ini” dosyasına vmmon.disableHostParameters = “TRUE” ifadesinin ekleyerekte problemi giderebilirsiniz.

ram-error (3)

Faydalı olması dileğimle…

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

2 thoughts on “Windows 8.1 üzerinde VMware Workstation 10 RAM Problemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir