vSphere Data Protection – EMC Data Domain DD BOOST Entegrasyonu

Şuan kurumlarda en fazla kullanılan Vsphere sürümlerden birisi hiç şüphesiz Essentials Plus ‘tır. Bu ürün beraberinde sanal ortamların yedeklenmesi için Data Protection uygulamasınıda beraberinde getirmektedir fakat çok rağbet gördüğü söylenemez 🙂

vdp-ddboost-1

Yetenek olarak birçok özelliği bünyesinde barındırsa da, esnekliği olmadığından dolayı tercih edilmediği kesin, fakat sanal ortam yedekleme yazılımız yok, windows backup yada 3rd party bir yazılım kullanıyorsanız kişisel fikrim Data Protection hepsinden kararlı çalışacaktır. Bu yazımızda EMC Data Domain ürünü ile beraber nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Data Domain üzerinde bir kullanıcı hesabı oluşturuyoruz ve admin yetkisi veriyoruz. Default gelen sysadmin hesabınıda kullanabilirsiniz ama ben tercih etmiyorum.

vdp-ddboost-2

Sonrasında eğer açık değilse DD BOOST özelliğini aktif ediyoruz ve yetkili olarak ilk adımda oluşturduğumuz kullanıcı hesabını seçiyoruz. Eğer isterseniz güvenlik tedbiri olarak “Allowed Clients” bölümündeki * karakterini kaldırıp spesifik IP adresi de tanımlayabilirsiniz.

vdp-ddboost-3

Bundan sonraki adımlar Data Protection tarafında. Web arayüzümüzden bağlanıyoruz ve Storage menüsünde “Add Data Domain” seçiyoruz.

vdp-ddboost-4

Bağlantı ve kullanıcı bilgilerini giriyoruz.

vdp-ddboost-5

SNMP bilgilerini konrol edip, Add butonuna basarak operasyonu başlatıyoruz.

vdp-ddboost-6

Ve yeşil ok işareti artık Data Domain kullanıma hazır olduğunun müjdesini bize veriyor.

vdp-ddboost-8

vdp-ddboost-9

Eklemiş olduğumuz bu alanı Mevcut ve Yeni Backup Görevlerinde “Destination” bölümünden seçerek kullanabiliriz.

vdp-ddboost-10

Faydalı olması dileğimle

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir