VMM Library için Deduplication

Windows Server 2012 ile gelen en çarpıcı özelliklerden birisi şüphesiz bünyesinde veri tekilleştirme (Deduplication) yeteneğini barındırmasıdır. İlave bir ek lisans ücreti istemediği için diğer yazılımsal ve donanımsal tekilleştirme çözümlerinden ekonomiktir. Ayrıca bulut bilişimde sıkça kullanılan “kullandığın kadar öde” sistemi için, veri boyutunu olumlu yönde etkilediğinden depolama maliyetlerini düşürmektedir.

Veri tekilleştirme başarısı en yüksek olan kullanım yerlerinden biriside SCVMM Library bünyesindeki içeriklerdir ve best practice olarak özellikle tavsiye edilir. Kullanım amaçlarına göre sıkıştırma oranı aşağıda belirtilmiştir.

00

Deduplication özelliğini kullanmak için Rol Ekleme penceresinden, Data Deduplication özelliğini etkinleştirmeliyiz.

deduplication (1)

Rol kurulumu tamamlandığında, File Server görevler penceresinden ilgili Volume yada Paylaşım penceresinden Configure Data Deduplication menüsüne giriyoruz.

deduplication (2)

VMM kütüphanesinde, VHD, VHDX, ISO vb. dosya türleri bulunabileceğinden, kullanım amacı olarak “General Purpose File Server” seçeneğini seçiyoruz.

deduplication (3)

Schedule bölümünden ise, deduplication işleminin hangi saatler içerisinde gerçekleşeceğini belirliyoruz. Deduplication işlemi sunucu üzerindeki CPU ve RAM kaynaklarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden sunucunun yoğun kullanılmadığı zaman dilimi seçilmelidir.

deduplication (4)

Deduplication işlemi schedule zamanı geldiğinde otomatik başlayacaktır. Fakat istersek “Start-DedubVolume” komutuyla işlemi manuel olarakta başlatabiliriz. Get-DedubVolume komutu ilede Volume bazlı olarak sıkıştırma oranına bakılabilir.

deduplication (5)

Deduplication işlemi sonrası, test ortamımda bulunan yaklaşık 6 GB olan veri boyutumuz 2.6 GB olarak küçülmüştür.

deduplication (6)

VMM Library içerisindeki template ve ISO dosyalarının boyutları büyük fakat deduplication için uygun dosya türleri olmasından dolayı, VMM Library lokasonu için deduplication özelliğini aktifleştirmek depolama alanını verimli kullanmak açısından yararlı olacaktır.

Faydalı olması dileğimle.

About the Author

Ersin CAN

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

3 thoughts on “VMM Library için Deduplication

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir